Zemërzjarr

Kultura

Zemërzjarr

Nga: Dibran Demaku Më: 1 nëntor 2019 Në ora: 10:47
Dibran Demaku

Çfarë të të them atdhe çfarë të të them
kur gjithçka dhemb kur gjithçka dhemb
kur dikush në ty edhe ëndrrën e tremb
kur dikush mbi ty edhe qiellin e shemb

Të pritëm gjatë si djalë dëshiri
të mëkuam edhe me qumësht gjiri
çdo mal e fushë çdo shteg e prag
u dogj nga lot u la me gjak

Dhe ti linde si ëndërr e bardhë
në kalavesh rrushi në mollë e dardhë
zemerzjarr ndezur në palcë të gurit
në sy të shqipes në palë të flamurit

I lindur dhe i rritur krismës së pushkës së malit
ëndërr e gjyshit e babait atdhe i ditëve të mia
i pagëzuar në emër të atit shpirtit e djalit
më shumë se nata e zezë po të gërryen liria

Çfarë të të them atdhe çfarë të të them
kur gjithçka dhemb kur gjithçka dhemb
kur dikush në ty edhe ëndrrën e tremb
kur dikush mbi ty edhe qiellin e shemb...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat