Rilindje pellazge - Bota Sot
Rilindje pellazge

Kultura

Rilindje pellazge

Atdhe Geci Nga Atdhe Geci Më 7 nëntor 2019 Në ora: 16:50
Foto ilustrim

Janina njeh Republikën e Çamërisë!..

Koha është shqiptarët të bashkohemi
në një bashkështet dhe nën një flamur
çamët dhe arvanitët jemi një vëlla, një
gjuhë, një etnitet, një ëndërr e atdheut.

Ëndrrën për Çamërinë e kemi çamërit
e sotmja na shtyn të betohen për nesër
ne lundruam nëpër dete dhe n´oqeane
për t´u kthyer një ditë në shtëpitë tona

Një i kthyer në Filat u fliste rrënojaje;

Këtu është Shqipëri dhe askund tjetër
këtu është Dardani dhe askund tjetër
këtu është Iliriadë dhe askund tjetër
këtu është Çamëri dhe askund tjetër

Ipe* gjysmën e vendit e kemi shteteve
fqinje, lufta me grekun s´ ka mbaruar,
Bashkimi i Shqipërisë kudo na thërret,
Çamëria Shqipëri është zëri i Atdheut!

O ti, dëgjoje heshtjen e flakëve të hirit;

Çamëria Shqipëri është zëri i Janinës
Çamëria Shqipëri është zëri Prevezës,
Çamëria Shqipëri është zëri i Pargës,
Çamëria Shqipëri është bashkimi ynë.

Koha është shqiptarët të bashkohemi,
në një bahkështet dhe nën një flamur,
Fol atdheu ynë i ndarë dhe i copëtuar
Janina e njeh Republikën e Çamërisë!..

*Çamët Ipe i thonë shqiponjës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat