Tokë drenicase - Bota Sot
Tokë drenicase

Kultura

Tokë drenicase

Nga: Zymer Mehani Më: 2 dhjetor 2019 Në ora: 08:32
Zymer Mehani

Tokë drenicase

Truall i Drenicës-
Çerdhe shqipesh

Thurur me plumba,

Me bomba,

Me varre...
Me rrënjë ilirike,

Me ngjyra dardane

E zemër bujare
Rrënjët e lirisë i kërkove,

I gjete thellë trupit tënd
Në rrugë e sipër

Drejt fitoresh

Lundër mynxyrës e plojës
Me betim të Adem Jasharit,

Të SANDOKANIT

E të Antigonës
Gatuar në zemrën e popullit,

Në eshtarat e trollit
E në sytë e fëmijëve

Të burrëruar në zjarr të betejave
Edhe pse lodrat fare s'i provuan

Por nga djepi zgjatën duart
Tek armët dhe te flamuri kuq e zi

E në përqafim të çlirimtarëve

Armikut shekullor

Në shtatin tënd,

Drenicë shqiptare
Derdhi hekur e zjarr

Nga qielli e nga toka
Por ti rrufetë i prite

Me gjoksin tënd të çeliktë

Shqiptarisht
Barbarët u shfrynë në ty,

Ku jeta vritej në gur
Në pragjet e shtëpive,

Në mal dhe në kullë
E helmi i barbarit

Shplahej me gjak të heronjve
E lulëkuqet e kësaj toke

I çelën petalet nga besa e dhënë
E flamuri u skuq

Nga gjaku i tyre që rrodhi si gurrë
Andaj ti, Drenicë

U ngrite mes flakësh

E paepur për gjuhë e flamur....
E ti je dashuria ime,

Që nuk zbehet kurrë!....

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat