Istogu në rrëzë mali

Kultura

Istogu në rrëzë mali

Nga: Kadri Tarelli Më: 7 shkurt 2020 Në ora: 20:27
Istog

Istogu qytet, në një rrëzë mali,

Burimi plot ujë, rrjedh si kristali.

Je gur i çmuar, në gjerdan Kosove,

Luftën për liri, kurrë s’e ndalove.

Natyra plot ngjyra, të dha bukuri,

Shpirtit pa kursim, shumë bujari.

Gra e burra qeshur, me zemër stralli,

Si shqiponja zbritur, nga çdo majë mali.

Të zbardh dëbora, të ndrit rreze dielli,

Nga furtuna serbe, u nxi, u ça qielli,

Hasmi s’të kurseu, mbi ty derdhi rrufe,

Djemtë e tu ranë, heronj për atdhe.

Trima të fortë, mbirë rrënjë lisi,

Hije u ka mbi krye, shqiponja e plisi.

Bjeshkën dhe gurin, për liri e kallin,

Në kushtrim të dheut, vrapin nuk e ndalin.

Me zemër të mbushur, ju priu liria,

U ngrit Kosova, mbarë shqiptaria.

Në zjarr beteje, nuk t’u dridh qerpiku,

Rënkim e lot nënash, nuk i pa armiku.

Në themele guri, kala Dardania,

Në kuvend burrash, shtruar burrëria.

Gdhendi në Istog, histori lavdie,

Një flamur fitore, flamur Ilirie.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat