Baladë loti për motrën e poetit - Bota Sot
Baladë loti për motrën e poetit

Kultura

Baladë loti për motrën e poetit

Nga: Albert Habazaj Më: 24 shkurt 2020 Në ora: 16:36
Albert Habazaj

O lajm i hidhur, që më lëndove vargun,

Me lot në sy trishtohet dhe dreri,

Miku im poet humbi motrën e dashur,

E humbi motrën Baki Ymeri.

 

Ç’pate moj e mira natyrë?!

Gjith’ ai vigan vargu të shkrehet së qari...

Nuk ia shoh dot pikëllimin në fytyrë,

Dhe poeti më i fortë është fije bari.

 

Në dhembjen e gjakut bëhet i tëri,

Pikë loti me dritë mallëngjimi,

Sa ngrohtë nga shpirti i motrës i vjen zëri,

Lotët e poetit janë bekim trimi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat