Kësaj na i thënqin pranverë - Bota Sot
Kësaj na i thënqin pranverë

Kultura

Kësaj na i thënqin pranverë

Nga: Agim Desku Më: 25 mars 2020 Në ora: 16:13
Agim Desku

"Ja pranvera sot në Prishtinë

Ku askush më askë ma nuk rrinë"

 

Sot kisha dashur të shoh

Se si lulëzon pranvera në Prishtinë

 

Por sot bie borë e acartë

Për njerëzit e acartë

Që do e bëjnë sot Kuvendin

 

Vallë a e mendojnë

Tw ulën këmbëkryq

Si dikur nëpër oda e traditës

Ku kuvendoheshin

Ligjet e Lek Dukagjinit

 

Kësaj na i thënqin pranverë

Do të thoshte Fishta

Zemër plasun

O të mjerë

 

Pa shikoni

Edhe luleve

Ia ka zënë frymën

Bora

 

As dielli sot s'ka fuqi

As me rrezet e tij

Më ta shkrijë

 

O Zot pse kjo borë

Mu sot në Prishtinë

Çfarë tregon?

 

Cila "fajësi" të rëndon

Populli im i gjorë

Kush na qenka fajtor

Pse sot bie borë

Mbi Kosovë

 

Vetëm fëmijët

Sot gëzohen

Të rrëshqasin

Ke ta pyes

A janë të ndaluara

Lojërat për fëmijët

 

Sot mbi borë

Ah kjo pranverë

Sa herë ma kujton

Migjenin dhe vargjet

E bukura të tij

Për rininë

 

"Thuaja këngës rini

Thuaja

Këngës më të bukur

Që di"

 

Eh cila është kënga

Më e bukur

E rinisë shqiptare sot

 

Nëse keni sy më pa

Shikoni rrugëve të Evropës

Ajo rininë tonë e ka

 

VIVA ITALIA

 

Me ty jam Italia

Ashtu si qelli e toka

Jemi bërë lutje për ty

Sëbashku me botën

 

Amerikë e krejt Evropën

 

Sërish do e mund të keqën

Përballë Ferrit të Dantes

Me emrin e Zotit

Je fituese

 

Të njoh unë ty

Që dymijë vjet qytetërim

Për freskat e bukura

Të mjeshtërve të mëdhënj

 

Mona Lizën

Kur ma bëre të jetoj

Edhe në kohën time

Ti u bëre atdheu i dytë

Për miken time

Bota pa ty është e mjerë

 

Ti je rrita dhe dashuria platonike e saj

 

Duhet të jetosh për botën

Ashtu siç jetojnë zotnat për ty

 

Viva Italia

 

Në shpirtin tim

Je vetë Evropa e mirë

 

E kujtoj 24 marsin e vitit 1999

Kur u bëre pjesë e lirisë sime

Më nxore nga ai Ferri i Dantes

Famkeq

 

Tash e kam për fytyrë

Të lutem për ty

Jetoftë Italia

 

Dua ta harroj veten

Për ty Itali

 

 

SËRISH PENG

 

Çdo njëzet vite

Mbetëmi peng

Sikur të ishim ne Ufo

Trupin e kam t'harruem

Nga luftërat

 

Tani flas vetëm me sy

Më janë bërë më shumë se katër

Ju kam borxh buzëqeshjen

I kam sy të shqiponjes

 

Jetoj t'i kem sy të diellit

Të flasim burrërisht mes vete

Ta mundim vetminë

 

Peng jetohet

Veç për fjalën e dhënë

 

Pesë shekuj kemi jetue

Peng të atdheut

Derisa u bëmë të gjithë

Promothe

 

Këtë herë jemi peng

Të së vërtetës

Ku ruhet jeta e trupit tim

 

Peng do të rri

Edhe për sytë e zogjëve

T'i shohim a fluturojnë

Kah yjet a nga deti

 

Edhe për fjalën e burrënore

Të Shqipnisë së Fishtës

Rri peng

 

Edhe sa herë do të qëndroj peng

Kush e di

Dhe për cilën fjalë

A për cilët sy

Më duhet të rri

 

 

ANTE PORTAS

 

Dikur fshihej pas derës

Fytyra e marrë

Sot të gjitha dyert i janë të hapura

 

Më s'na i kapin sytë

T'i shohim fytyra engjëllore

 

Në hanibal dhemb për dhemb

Mjerisht janë shndërrue

 

Sikur jemi vërbërue

I kemi harrue gjyshërit

Kur më thonin:

Bir ujë fle

E armiku s'fle

 

SI T'Ë BESOJ

 

Më duhet më u ba

Gotë e dehur

Për më besu

 

Më u mbushë

Deri sa botën nuk e zë ma

 

Më lanë shumë vend

Edhe për fajësinë time

 

Pse shkova aq larg

Sa të ju besoja njerëzve në jetë

 

Kisha qenë gabim

Se asgjë në botë

Nuk paska qenë e vërtetë

 

Kur dheu i këaj toke

Nuk i ka mallku hijet

E hafijet korbiane

 

Mua s'më paska mbetur tjetër

Veç më u dehë

A më u qartë në ujk

 

Për më jetue çmendurinë

E jetës se tij

 

A kanë mendue për zogjtë

Ngado të fluturojnë

Në këto çaste paniku

 

A ka mbetur vend për varr

Për luftëtarin e rënë

Në betejat fyt me fyt

Me shkitë e karpateve

 

E kanë thënë para meje

Se burrat një herë lindin

Por çdo ditë vdesim

Pak nga pak

 

Sa budalla bëhem

Të rri këmbëkryq

Të pres hapjen e portës

Se kopshtit të Edenit

 

Kujt t'i besoj

Se zogjtë do të jetojnë

Të vetmuar

 

Kur fytyrat tona

Do të bëhen një ditë

Shkrumë e hi

 

Ose njeriu a mund të jetoj

Pa aromën e Mollës se Adamit

Dymijë vjet i besova lirisë

Nëpër ëndrra

 

Dymijë vjet mbeta peng

I ferrit për liri

Veç mikes së luftëtarit të rënë

Për këtë tokë

Dua t'i besoj

 

Nëse ka shpëtue

Nga puthjet e gjakosura

Të betejave

Për ta mbrojtur nderin e vet

 

Më besoni

As vetes ma s'dua t'i besoj

 

Dua të iku nga kjo ëndërr

Më besimin që më mbanë gjallë

Në jetë

 

Vetëm rikthimi i Gjergjit

Në Shqipërinë time

Ishte i vërtetë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat