Kohë pa kohë (shqiptare)! - Bota Sot
Kohë pa kohë (shqiptare)!

Kultura

Kohë pa kohë (shqiptare)!

Nga: Skënder Karaçica Më: 14 gusht 2020 Në ora: 16:18
Rasim Thaçi-Cima

Në kohën e pandemisë së virusit korona,krijuesit e të gjitha 

 zhanreve,dalin në ekranet e televizioneve dhe flasin   për 

 jetën e ndarë në distancë dhe në karantinë.Krejt kjo si me

 shpetua nga më e keqja..!

 Humoristi Rasim Thaqi-Cima,rrëfente për rrugëtimin e tij 

 me humorin e kohës,që di të thumbojë dukuritë e jetës dhe 

 përsonazhet me huqet tona,thotë në studion TV7 që,nuk 

 mungojnë qeshja jonë...!

 Harruam për pak çaste kohën e pandemisë dhe hallet tjera të 

 jetës së shqiptarëve në Kosovë...

 Rasim Thaqi-Cima kah fundi i këtij emsioni(,,Sonte,,)e pati 

 jo me humor,por doli në krye të herës për të hedhë dritë për

 kohën kur i kemi ,,shëmbur,,tërë vlerat e jetës tonë,që,dikur

 kishin më shumë kuptim dhe respekt njeri ndaj tjetrit.

 Sot,jeta shqiptare,sipas humoristit Thaqi ka marrë tjera tipare.

 Në një odë të Drenicës e pati fjalën,në ballë të vendit(oxhakut)e kishin vënë një njeri halabak,kujtoj se i thoshin,,njeriu i bagerit(sic!),ndërsa disa mësues e besa edhe një akademik e kishin lënë në fund të odës(sic!).

Pse kjo kështu,pyet Rasim Thaqi-Cima...?

Rasti i thashethënave për Adelina Thaqi nëpër bulevardet e Prishtinës,e kishte prekur shumë Rasim Thaqi-Cimën!

E gjeti përgjigjen,përmes humorit të tij:Sepse ky njeri në ballë të oxhakut (bageristi)që nuk dinte se çfarë fletë në odën e burrave,e dëgjojshin të gjithë,sepse ua kishte hapur kanalin disa kilometra në fshat (falas),thoshte humoristi nga Drenica.

Kështu jemi ne:Mirëmengjes o interes...!-thoshte Cima në TV7.

 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat