Rifat Kida - njeriu i kangës

Kultura

Rifat Kida - njeriu i kangës

Nga: Ramiz Lushaj Më: 13 shkurt 2021 Në ora: 12:03
Rifat Kida

Në dy kontinente të kaloi jeta jote, në 7 kontinente zani,

U rrite, ike, erdhe… me dashuri dhe me ëndrra Cërmjani.

Në krahë të avionit, të zogut, të kangës, të dhimbjes…

Erdhe nga Teksasi i Amerikës në tokën e Vendlindjes.

 

***

Kjo dhimbje e madhe sa 51 male alpine e ka sot emrin tand,

Po dhe planeti tokë e ka nji kontinent të akullt: Groenlandë.

Nga e shtuna deri në të shtunë të erdhën vdekja e varrimi.

Për Ty, në shtatë ditë të javës, do të jetojë veç mos harrimi.

 

***

Të përcjellim sot me kangët e tua, të Imer Prizrenit e Zhuj Selmanit

Me lotët-ujvarë e kangët-mall të motres tande, Resmije Limanit.

Kangët e tua me shoqëni fluturojnë qiellit si në krahët e Shqipes

Me zanin tand e të Zek Nokshiqit, dhe Shefqet Ademit e Gëzim Nikës…

 

***

Ku ka tokë e dimën që i merr me vete Rifat Kidën e njerëzit e kangës

Ata jetojnë në udhët e jetës, yjet e qiellit, hapësirat e andrrës

Ata me kangët ngrihen mal e bahen lumë, mbeten pranverë, melodi…

Ata jetojnë sa kanga, kanë zanin e emnin midis nesh, kanë veç përjetësi.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat