Kosovë-trëndafil i erërave

Kultura

Kosovë-trëndafil i erërave

Nga: Zymer Mehani Më: 27 shkurt 2021 Në ora: 12:53
Zymer Mehani

Kosovë-kopsht i lulëkuqeve;
Dashuri e Shotë Galicës,
E Ganimetes
E Xhevës e Ylfetes ...

Kosovë-kopsht trëndafilash;
Besë e Shaban Palluzhës,
E Azem Bejtë Galicës,
E Bacë Ademit,
E Adem legjendarit
Dhe e SANDOKANIT...

Kosovë-zemra ime
Që prore pikon gjak
Kallet, digjet flakë...

Kosovë- lot i vakët i nënëlokes
Për të vetmin bir të vrarë
E Dhimbje krenare
E motrës për vëllanë
Krah i thyer i shqipes
N'stuhi e shtrëngatë

Kosovë- o fushë e paanë
Majë kreshtash e malesh
E Alpeve  Shqiptare...
Besë e fjalë e Kushtrim Jasharit-
Çunit 13-vjeçar
Që jetën ty ta fali...

Kosovë- tokë me lapidare
Me buste e shtatore
Truall varresh të të parëve
E varr për barbarët prore

Kosovë- gisht në çark të pushkës
Themel i shqiptarizmit
Sofër e shtruar me bujari
Për vëllanë e mikun
Kosovë-atdheu im
Shqipe n'fluturim ...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat