Në Kosovë vdekja s'ka munguar kurrë

Kultura

Në Kosovë vdekja s'ka munguar kurrë

Nga: Agim Desku Më: 27 shkurt 2021 Në ora: 17:40
Agim Desku

Kosovë t'kam pa në ferr të Dantes

Aty u lidhëm në besë të fjalës

Për me u ba peng i zanave

Vdekjet ia fal tokës

Sa çel e mbyll sytë

Edhe dashuritë i falem

Varrëmihësit ende jetojnë

Udhëkryqet e botës janë këtu

Toka s'ka ma vend për varre

Edhe demonët janë në udhë pa krye

Na duhet jetë e vërtetë për tu ngrit të Erna

Dikur në Durrah isha vet historia

Sa dëshiroj të jem afër fjalës

Edhe i shndërruar në pakëz dashuri

Të mos kemi asnjë kufi ndarës

Veç i mbushur me lumenj dëshirash.

SHAMIA E ÇLIRIMTARES

Në një nga ëndrrat djaloshare

Me Seremben u fjalosa

Jo për perëndinë e as për Shqipërinë

Sa për dashurinë e dashuriqkat e tij

braziliane

Për detin që e shpetoj nga vdekjet titanikiane

Të dytë shihnim edhe përtej detit

Pulëbardhat me krahët e lënduar

Asgjë s'mbeti nga fundosja e Titanikut

Me Betovenin u pajtova t'i dëgjoj

simfonitë e dhembjeve

që më mbajnë peng në fluturimin e pulëbardhave

Deri ku më dërguan ëndrrat e janareve

Përse na ndjek fati i Mona Lizës

Pse nuk e mbajmë të bukuren në kopshtin e Edenit

Cila është fuqia a frika e njeriut pa zot

Nëse ëndrrat janë liria e tokës

Përse demonët nuk vdesin para njeriut

Ju kërkova dyluftim piratëve të detit kryeneq

E dua veç lirinë e vargut të poetit

Kur ai di të më bëhet shërim shpirti

Ç'të them a ç'më thua për të vërtetën

Poeti im i luleve serembiane

Mos ik edhe nëse të ikët nga deti

Rri poet të pimë gji zanash

Të marrim fuqi Promethesh

Ku është ma e mirë balta se mjalta

Shamiae çlirmtares mbështjellur më rri

në lotin e dhembjes

Dhe ai shtë vargu yt poet.

RIKTHEMA ITAKËN

Më djegtë flaka e diellit çdo çast të jetës

Nëse nuk e lë hapur portën e pulëbardhave

Po nuk hyre si rrezet e para të mëngjesit

Drita të mungon për ta parë botën e lumtur

Lëri të gjitha portat e pranverës të hapura

Zotat kurrë nuk do të bëhen mëkati yt

Vishe bluzën e Evës për t'u bërë e bukura e Adamit

Një herë hyhet në beteja për t'u bërë heroinë

Çlirimtarët kjo tokë i ka rritur me rrezet e diellit

Kudo janë bërë ura të shenjta të dashurive

Emrat e zotave të hyjnive të shqipeve na mbajnë të gjallë

Në Rozafë janë betuar se do t'i presin bajlozët

Nuk kanë parë vdekje me sy në portën e hapur të lirisë

Asnjë mbretëreshë e murosur në shpirtin e lirë

Jetojnë sërish për ta rikthyer Itakën time.

NË ËNDËRR

Në ëndërr

Lasgushi më tha

Pi dhe puth poet

Nëse do më u ba mbret

Unë i thash

Do pi e puthi mbret

Por e kam të vështirë

Si Ti të bëhem poet.

HOMER

Në shuplakë të dorës e ndeza flakën

Eci në dritën e fisit tim pellazg

Nuk më djegin rrezet e bukura të diellit

Më dhemb harresa e rrënjëve të mia

Më duhet me ndez fenerin Homer

Kur muza e poetit ecën deri tek ti poezi

Me i pa se si prehen n'shpatën e Satanit

Perandorët e fundit të shekullit të Ri

Sa kam dashur t'i ngjajë jetës se Homerit

Kënga e bukur le të më përket mua

T'i ruaj kujtimet për të bukurën në ëndrra

Me u ba kalorës e me ik sërish n'legjenda

Me u kthye në Konstadin për ty Dorontinë

Në të ka mbet veç pak me të puth bukurinë

Të dytë me u ba çlirimtarë e ti heroinë

Me i bashkue secilat ëndrra me perëndinë.

SI QYQJA N'RREMË

Kisha kohë

pa dëgjue zë zanash

Veç ca korba

në errësirë të natës

Kur këndonin si qyqja n'rrem

Eu,dua me u ç'malla

këngë bilbilash

Me i thënë lirisë

t'kam dashtë mbretëreshë

Në krah të fluturave me t'vizatue

T'shejtin vend n'shpirt ta kam lënë

Sërish diellit me çel pranvera

Dhe kurrë qyqe mos këndoftë

ma n'këto anë

Syri i keq mos na vërboftë

Kam me i puthë gurët

Ku zogjtë ulen të këndojnë

Me u matë me fuqinë e jetës

Kur hapin krahët n'zemër fluturojnë.

PAVARËSIA

-Babait në përvjetorin e Pavarësisë

Babai ç'më thoshte

për pavarësinë

Biro ti s'di ç'është liria

Duhet kalue shtatë breza ferri

Deri të vie Pavarësia

Dhe sot

më ranë në mend fjalët e tij

Më thoshte kur të vie liria

Biro mos të rritët mendja

Festo pa urrejt askënd

Për secilën pavarësi

Mbjelle nga një trëndafil të ri

Nëse ia thua dikujt

Nga zemra e plasun

Tu rritë mendja o njeri

Prite fundosjen e ti

Më thell se Titaniku i ri.

ISHTE PRANVERË

Ditën kur nëna më sjelli në jetë

Më thanë ishte diell i fortë

E kishin pa gëzimin n'sytë e zogjve

Ishte pranverë e luleve të marsit

Nëna kishte qarë tërë ditën e lume

Për jetën nëse do bëhesha burrë i besës

Dikur traditë e fjalēs së brezave të shenjtë

Fqinjtë u gëzuan kur më pagëzuan Agim

Trëndafilat e nisën ardhjen e pranverës

Dielli kishte gjetur rrugën drejt Prekazit

Aty pagëzoheshin trimat për çlirimtarë të lirisë

E di do të më thonë kaloj koha kur luftohej

Tani t'ia vëri kurorën mbretëreshës sime

Dhe dua t'i harroj metropolet evropiane

Kur kohën e artë ma kishin ndarë nga jeta

Sytë s'më shihnin pa fenerin e Homerit

Pesë shekuj zotnat më lanë peg ferri

Asnjë fytyrë nuk i ngjante fytyrës sime

Më bëhej se jam flakë dielli që djeg fort

Kurrë nuk u pajtova me fytyra tradhtarësh

Kohën qençe më kërkonin të jetoja

As që donin të m'i shikonin sytë e yjeve

Në yll Davidi nëna më rriti në mes betehash

Sot kur u burrërova të shkruaj për masakrat

Më duhet me u ba lule lapidaresh

Më u shkri në gjethet e trëndafilave

Me u ba edhe unë çlirimtar i shpirtit po së po

Pa e lënë tokën në duar të stërshitësëve

Kam për t'i thënë edhe për t'i fhënë jetës edhe....fjalës .

KUR BËN ACAR

Dje ranë këmbanat

Thua së liria ngrin

Jo ,ajo tani rilindi

Krismat e perandorëve

I mbuloi errësira korbiane

Në fyt ua kanë zënë historinë

A ishte mëkat jeta me demonë

Tani dielli na i ngoh sytë

Kanë me çel orë e çast trëndafilat

Këta lajmëtarë të pranverës

I kthyen ma herët dallëndyshet

Ah sa do gëzohej Mjeda

Për akujtë e ngrirë

Të mbushur me pluhur Sahare

Vdekjet tani shtrejtohen

Së fytyrëvdekurat dikur të çmendura

I djegu dielli që më mbanë gjallë

Tana gëzimet i kam rujtë për sot

Me e krijue Muzeun e poetve

Me pushue mbretëresha e tokës sime

Edhe nëse bien yjet nga qielli

Me e pasë një kopsht plotë lule

Ku të ngihem aromë të lirë

Sa shumë paskemi harrue të jetojmë Arnesa.

ME U BA PENG

Njeri nga ne imzot

Na duhet me u ba peg

Me u çlirue nga ëndrrat

Nga syri i keq me të shpetue

Doruntinë

Si paskemi jetue kot deri sot

Si i pashpirti në jetë djajësh

Më thuaj imzot

Pse mbeta peng i besës

Për më u djeg në flokun e saj

S'kam lanë vend për asnjë fjalë

Asnjë këngë ku me e dëgjue

Si me i dalë zot çlirimtares

Im zot

A më u shndërrue në betejë të shpirtit

Me u ba kalorës i Venedikut

Se betejat s'kanë fund as krye

Në Promethe të gjallë pa u kthye

EU Ç'JANË KTHYE BILBILAT

-e kthyer në baladë të shenjtë

Kjo tokë kurrë nuk rri pa zot

Edhe kur mendohet se ka veç stuhi

Një shpirt i fortë është rikthye t'i jep fuqi

Sot e shkruar për të uruar më gjithē zemër

Sërish në njëqind vjet tokës i lind një mbret

T'ia rikthen dahurinë e këngës se bilbilave

Edhe ëndrrën e njeriut të lirë për të jetu

Më lot shpirti e lule çlirimtarët me i kujtu

Sot dashuro për tokën e nënlokës sime

Për heroinën e luftëtarit që e rriti jetime

Dashuritë e tyre i lanë nëpër duar të thata

N'shi e n'borë pa e gëzue shpirtin e ngrata

Kemi më u rritë çdo ditë ma shumë se lulet

Stinët e vitit kemi me i ba pranvera të diellit

Tragjeditë shekspieiane i lemë në kujtime

Ecim para flakës së ndezur të burrënisë

Tani kam me u ba i lirë së më quajnë Ilir

Sytë m'i shohin puthjet e lëna n'gjysmë

Të pi me Heminguejn nuk është ma tradhti

Hero i bëhem veç tokës e dashurisë sime.

DALLËNDYSHJA E MJEDËS

Vitet e ikjes

t`i qava

Me lotin e nënës

e lava shaminë

e çlirimtares sime

Etjen e tharë

të ngrirë

ua fshiva

acarëve mëkatarë

Sot je rikthyer

sërish në trëndafila

të çlirimtares

Tani në fytyrën e nënës

Diellin e shoh

tërë dritë .

FUQIA E NËNËS

Nëse di së si ruhen ëndrrat

Ia kisha çmend fytyrën njeriut

Pse tokë e fjalë m`i la pa zot

Burrërinë e bashkoj me demonë

Mu desh të hy sërish në thellësi deti

Për t'i shpetue dhembjet e Titanikut

Plagët e jetës më i ba simfoni të Betovenit

Me u rritë në fjalët e Ernes

Mos me iu besue ma kohërave t`zezonave

Përse vijnë kur nuk iu beson as edhe djalli vet

Fjalë të tokës kurrë s`do bëhen ma

Sa lirë ma shiten tokën për varr

Fali o zot edhe nëse tokën e falën

Nuk janë ma kryqëzimi i Gjergjit

Jetojnë në trgjeditë shekspiriane

Shqipërinë nuk e kanë ma si dikur

Erna më thuaj je bërë nuse e lirisë

Toka tani ka aromën e kopshtit tënd

E thefshin qafen zotnat që i krijuan demonët

Sa më bën me lot fuqia e nënës që të thërret

Ernaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa….

E DIELLTË

Në parzmore i vure shekujt rebelë

Asnjë fjalë e hidhur për dritën

Në jetë ndodhin të ruhen kujtimet

Pa i harruar betejat me vetveten

Ndoshta pse nuk je bac sot me ne

E djeshmja harrohet më shpejt se e sotmja

Dritën e qiriut e kujtoj çdo çast

Me fat është ai që lind zjarreve jashariane

Të shenjtë na e le bac botën e shpirtit

Vdis tani sa herë të duash Promete

Dhe zgjohu nëse i duhesh lirisë

Pak është jetuar me zotat tanë

Nuk ishte ferri që na ka lënë frikën

Me burrëri kemi jetuar edhe para Adamit

N'dashuritë e zemrës jemi bërë çlirimtarë t'atdheut.

Në çdo kohë mbetësh zë i çlirimit bac Adem.

MË JETUE

Duhet me ditë më jetue

edhe me mirë se si më vdekë

Veç më u ba art i syve të jetës

Të jetohet si pëllumbat në fluturim

Është larg udha e të jetuarit bukur

Më mijëra vjet dritë

Kaq na ka nda jeta

Nëse nuk je bashkue kurrë

Me pëllumbat

Për më jetu mirë

Çele dritarën

Shih rrezet e diellit

Se si jetojnë zogjtë

Kur vjen pranvera

Në natyrë i ke

Nëpër çdo degë të trëndafilit

Kjo është jeta e bukur

Vdekjen e ke kopsht me lule.

KURORA E JANARËVE

I di janarët çfarë janë

Të acartë

botën si e bëjnë

Kanë fuqinë e çastit

të më ngrijnë

Është fat

nëse të falin lumturinë

Për çudi

janarët më falën tre gëzime

Tri mbesa si tri mbretëresha

Aurelen ,Kiaren dhe Oenen

Sot dhe në ditëlindjen e saj

Me miqt e fjalës se bukur

ngriti gotën

Gëzuar për Oenen

kurorën e gëzimit të janarëve.

GOTA E HARRIMIT

Nganjëherë i dua dimrat

Me më shumë borë se zakonisht

Zemrat e fëmijëve të jenë të lira

Të rrëshqasin fushave të Alpeve

T'i thyejnë gurët e kufijve të ndarjes

E di se çfarë na shtruan në sofër

Historinë e ndarjes së vëllait me vëlla

Dimrat na i bënë të acartë që ngrijnë

Ç'dolli më thonë të ngremë

Me gotën e harrimit

T'i mbetemi peng fjalës

a vdekjen ta ringjallim

Për të marrët

Më duhet të ngre gotën e harrimit

Me të krisurit

që kanë humbur guximin

Dehem sot

I kam harruar betejat e lëna në gjysmë

Nuk i di udhët e mia nga fillojnë

Jam rebeluar para pikturës së çlirimtares

Si do t'i pres kohërat e gjykimit

Më duhet të ndez fenerin e Homerit

Për t'i shpëtuar mallkimit të dheut

E kam vështirë sot ta rikthej Prometeun

E kanë murosur zotat mbi re të bardha

Do t'i ndalon stuhitë që vrasin tokën

Emrin tim e harrova në gotën e harrimit

Në dehje i kujtova plagët e ferrit

Kur e deshën zhdukjen e historisë sime.

LASGUSHIANE

Tek piramidat e Keopsit të kam pritur

Ku fuqia e flakës së diellit ndritë

Ernat sahariane ç'ta zënë frymēn

Aty qëndroj së bashku me fjalën time

Me mua u morën piratët e detit

Pse arrita të kaloj ferrin e Dantes

Pa një therrë në këmbë u bëra hero

Në ditët e sotme a jetohet nga heroizmi

Më duhet më u ba hi zjarreve prekaziane

Për më u shndërru në vargje lasgushiane

E më kërkue në tokë e qiell artin e vërtetë

Apo më u tretë diku ku dielli të gjen vetë

Nën dritën e tij jetoj me vargjet tua Lasgush

Marr frymë poeti dhe bëhem valë deti

Trëndafilit të Çamërisë ia fali thinjat e jetës

Mëkat që i mungon burrëria së vërtetës.

Ç'MË THUA POEZI

Bukurinë e vargut ta nisa

Përmes penës së artë ty

Ç'më thua ti poezi

Të dytë jemi varg e art

E di se më do ma shumë

Kur krijoj ç'më bëhesh muzë

E unë diku tretëm në një lumë

Det vargu bëhem edhe në gjumë

Ke dhënë fjalën së ke më ndritë

Në qiriun e Naimit të bëhem dritë

Në mendje gjithnjë të kam pranë

Mbretëreshë vargu poezi të kam.

DRITË NGA DRITA E QIRIUT

Sytë e mi çdo natë ndezin qirinj

Më ke ndrit errësirën të shkruaj

Ma ke ndez flakën në mua Naim

Në mendje të kisha natë e ditë

Atëherë nata më bëhej dritë

Dhe më duhej të bëhesha luftëtar

Dhembjeve nga një plagë t'ia marr

Për t'u thurë hymne të gjallëve të rënë

Lule të bukura mbi lapidare për t'ju vënë

Pranverat vijnë para fluturave me ty Naim

Dhe flakën e diellit ia marrin qiellit kujtim

Ta ngrohim shpirtin e jetës t'i bëhemi yje

Artin e bukur kur muza ia thur varg poetit

T'i shohin t'buzëqeshura fluturat n'fluturim

Ëndrrat e lira t'i kënë trëndafilat në pranverë

Zogjtë të rrinë në vendlindje si përherë

Së bashku me lulet dimrin ta bējmë verë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat