Covid-19 shuan “Mjeshtrin e Madh” Kujtim Gjonaj

Kultura

Covid-19 shuan “Mjeshtrin e Madh” Kujtim Gjonaj

Më: 28 shkurt 2021 Në ora: 22:03
Kujtim Gjonaj

Një tjetër emër i njohur u ndaj sot nga jeta, pasi nuk e fitoi dot betejën me koronavirusin. Mjeshtri i Madh Kujtim Gjonaj u shua në moshën 74 vjeçare.

Po kush ishte Kujtim Gjonaj

Kujtim Gjoni (Gjonaj) Skenarist, regjisor i filmave dokumentarë dhe vizatimorë, producent dhe botues shqiptar. Kujtim Gjonaj ka lindur në 13 nëntor të vitit 1946 në qytetin e Tiranës.

Në vitin 1968 mbaron studimet e larta në Universitetin e Tiranës Dega Gjuhë – Letërsi dhe po atë vit fillon punën si redaktor i skenarëve të filmave dokumentarë në Kinostudion “Shqipëria e Re”.

Në vitin 1974 kalon si regjisor në sektorin e filmave dokumentarë duke shkruar edhe shumë nga skenarët e këtyre filmave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat