Kur takohemi

Kultura

Kur takohemi

Nga: Neki Lulaj Më: 2 mars 2021 Në ora: 22:38
Neki Lulaj

Bashkë i shprushim kujtimet

E mbulojmë vitet në pikëllim

Ca të tjera buzë rrugësc në kishë i lame.

Koha ikën shpejt mes çudie.

Mbi kalin e vetëtimës

Si pulëbardha e tund jelën në fluturim

Kur jemi bashkë

Harrojmë hapur dyer e dritare.

Përjashta natyra vishet me muzgje

Cigaret lëshojnë xixëllima

E patkonjtë rrinë shtrirë mbi taketuke

E ne thurim e rrotojmë kohën

Si dikur…kur ishim bashkë.

Fjalët i gjejmë me sirtarin e kujtesës

Në thuprat e gardhit

Plot ngjarjet e kujtime

I shpurpurishim nga purra e harreses

Ato me vlera të mira

Natës i ikun orët me vrap.

Ato rrinë nën gacat e bungut

Me vlera të shtrenjta

Nuk i nxorrëm në pazar mes botës

Ato nuk i shesim

As nuk i blejmë kurrë

Ngjarjet e kohës dhe të moshës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat