Tokë drenicase

Kultura

Tokë drenicase

Nga: Zymer Mehani Më: 3 mars 2021 Në ora: 08:31
Zymer Mehani

Truall i Drenicës-

Çerdhe shqipesh thurur me plumba, me bomba, me varre...

Me rrënjë ilirike, me ngjyra dardane e zemër bujare

Rrënjët e lirisë i kërkove,

i gjete thellë trupit tënd

Në rrugë e sipër drejt fitoresh kundër mynxyrës e plojës

Me betim të Adem Jasharit,

të SANDOKANIT e të Antigonës

Gatuar në zemrën e popullit,

në eshtarat e trollit

E në sytë e fëmijëve

të burrëruar në zjarr të betejave

Edhe pse lodrat fare s'i provuan

por nga djepi zgjatën duart

Tek armët dhe te flamuri kuq e zi

e në përqafim të çlirimtarëve

Armiku shekullor në shtatin tënd, Drenicë shqiptare

Derdhi hekur e zjarr nga qielli e nga toka

Por ti rrufetë i prite me gjoksin tënd të çeliktë shqiptarisht

Barbarët u shfrynë në ty,

ku jeta vritej në gur

Në pragjet e shtëpive, në mal dhe në kullë

E helmi i barbarit shplahej me gjak të heronjve

Lulëkuqet e kësaj toke i çelën petalet nga besa e dhënë

Flamuri u skuq nga gjaku i tyre që rrodhi si gurrë

Andaj ti, Drenicë u ngrite mes flakësh

e paepur për gjuhë e flamur....

Ti je dashuria ime, që nuk zbehet kurrë!....

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat