Mjaullijnë lideret

Kultura

Mjaullijnë lideret

Nga: Neki Lulaj Më: 12 prill 2021 Në ora: 22:55
Neki Lulaj

Politikanët mjaullijnë si maçokët e kanë grindje

Me rafalle fyerjesh gjuajnë që larg

Fjalë të ndyera kërcënime si nanuritje

Edhe Akademiket akejt hiç me të mirë nuk janë

Amulli në popull dhe akull nga kjo zahalli

Ballin prej allçie tani ua kemi njohur

mori ushujza me melodinë e jë qyqeje mali.

Punoni për popull e komb more shpirtëra të pangopur

Muzgu po na errëson e drita po ikën

Në dritaret e shpirtit heshtur po bien perdja

Të shqetësuar nga gafat gabimet e bëra

Në korridorët e durimit po na varroset shpresa.

Habitshëm i dëgjoj çdo çast e çdo ditë

Shpresat po fundosën si Titaniku në humnera

Kami ngelur të shtangur te mjegullt e të mpirë

Përtej thellësive të fyerjeve të sfilitur e pa shpresa.

IKËN VITET

Ikën vitet

Si tehu i thikës mbi plagë.

Dardania vazhdon të dënesë në horizont.

Duke lutur perënditë e qiellit pa skaj.

Të diellit

Të hënës

Dhe të tokës

Që më mos të jetojmë të ndarë

Rrufetë e mospajtimeve shkrumbojnë

Lavditë e mëkatarëve

Dikush tha se jemi Molla e Adamit

Apo pelerina e Evës

Apo thembra e Akilit

Qe ta shkyjmë Rrugën e Qumështitt

E të pimë ne gjiun e nënës

Të rritëm ne prehërin e nënës

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat