TI që mohove atdheun dhe lirinë

Kultura

TI që mohove atdheun dhe lirinë

Nga: Zymer Mehani Më: 6 maj 2021 Në ora: 07:57
Zymer Mehani

Më parë mendo, shiko e pastaj fol

Ti je një qyqar, nuk je trim sokol,

Je tradhtar i pështirë, as deti s’të lan

T’namë djepi që të rriti dhe yti vatan.

 

U bëre hamall në të ftohtë e vapë,

Të ngarkuan t’huajt me vinça të gjatë

Duke të të rrjepur, duke t’rrahë lopatë

Do të presin ditët me stuhi, shtrëngatë

Supet edhe shpinën të lodhura do t’i kesh,

Do mbetesh i lodhur, barkthatë do të jesh…

 

Veç djalli e di se ç’fat të pret ty

Zvarrë do t’ kalosh ditët, pasha k’ta dy sy!

Toka jote prore do t’mbetet djerrinë,

Sepse e mohove atdheun dhe lirinë…

 

Duhet ta dish, more pis

Se s’të do as yti fis

Gur të lidhur në këmbë ke

Se mohove komb e atdhe…

 

Ti u bëre me ata barbarë

Truallin tonë që e dogjën me zjarr

N’ara e kopshte na hapën varr…

Na vranë babanë, që ish krenar

Na e dhunuan motrën- qelibar

Na e prenë n’fyt vëllanë- manar…

 

Hasmi i zi, ardhë nga Karpatet

N’fushat tona sorrollatet

Na i preu gëzimet, na i nxiu fatet

Vëllanë e madh e nxori nën diell

Ç’e goditi n’gjoks-kështjellë…

U skuq trolli, kuq e zi

Gjak shqiptari-gjaku i ti’…

 

Vrragë plagësh kam dhe tani

Që koha dot s’m’i shëron

Edhe pse shpejt po kalon…

E ti, tradhtar flet errët-errët

Nuk ndryshove sa ish herët

S’i pe ato që panë sytë e mi-

Krimet makabër mbi gra e fëmi’…

Ti s’je njeri- i verbëri i shekullit

Je frikacak me zemër t’lepurit!

 

Do të të varin me këmbë në vargoj

N’përpëlitje t’hatashme, ata t’pasoj

Se atyre jua kryve punën e detyrën

Kombit e atdheun ia solle mynxyrën

Babait, nënës, vëllait, motrës jua more fytyrën

Dheu i atdheut s’të don

Dhe gjaku t’mallkon…

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat