Besatari i Besës - Bota Sot
Besatari i Besës

Kultura

Besatari i Besës

Nga: Ilmi Veliu Më: 8 janar 2018 Në ora: 10:33
Ilmi Veliu

Nuk quditemi shumë, o Bilall kasami,                                                                                              

Ke pasur në plan gjithënjë të jeshë i pari,                                                                                         

Nuk është gjë e keqe, këtë çdo kush e don,                                                                                                 

Për të qenë i pari, secili lufton...................

Njeriu që meriton dhe shoqërinë ndihmon,                                                                                  

Eshtë në rregull që ai, i pari të qëndron,                                                                                                

Por keq është kur, për të dalë doemos i pari,                                                                                                                

I godet  të tjerët, me shkelma sikur gomari.................

Këshilltarët e Besës, të mirë të nderuar,                                                                              

Për të Të parin e tyre, doemos  duhej votuar,                                                                                                      

Shpejt i hodhën votat, në kutinë e mbuluar,                                                                                                          

Kur u bë  numërimi, nga një votë kishin fituar.

U përsërit votimi, prsëri morën nga një,                                                                                                               

E Bilallit të ngratë nuk i dhanë asnjë,                                                                                                                               

Sa herë ata  votonin e  sa herë numëronin,                                                                                                                       

Të gjithë këshilltarët, veten e votonin.

Njeriu  i zbuti kafshët dhe shpendët me radhë,                                                                                          

Zbuti macën,qenin deri te bleta e mbarë,                                                                                                  

Të gjitha egërsirat i zbuti i rregulloi,                                                                                                                 

Por veten e tij i ngrati e harroi..............

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera