Ringritja - Bota Sot
Ringritja

Kultura

Ringritja

Nga: Ermira Qerimi Më: 11 janar 2018 Në ora: 17:55
Ermira Qerimi

Shfuqizimi i Vendimit t’kshiilit t’minsitrave t’Republikes se Shqypnis’, dat’ 13 Dhjetor 2017, asht' kerkesa e rradhes e depozitume n'formen e emailit dhe dorazi sot n'gjykaten kushtetuse t'Republiks' se Shqypnis'....

Pertej ksaj kerkese zyrtare nga levizja politike panshqyptare e diaspores PELLAZGJIA, paraqesim shqetsimin mbarkombtar t'vendim'marrjeve arbitrare n'eminin e institucioneve tona prej metjeve rrotulluse pushtuse sui-generis t'ksaj bande barbare t'metjeve t'hordhive osmane prej t'ashtuqujtmve Edi RamaSali Berisha Lulzim Basha Ilir Meta Fatos Nano e kompani...

Na shqyptaret e ujdheses Illiriane, padyshim qi e vrejm' t'domosdoshme n'eren e re t'evropes se re federale t'regjioneve, ndermarrjen e bisedimeve bilaterale me fqinjin e Athines zyrtare, por qi kto t'jen' nan driten e nji perfshirjeje mbarkombtare t'dialogut t'brandshem, nan rezultatin e kerkimeve t'specialistve t'fushave t'ndryshme perkatse...
DIALOGU nderkulturor i udh'hequn prej urtis' Illiriane t'na popujve t'saj, nuk duhet kurrnjiheri me u perkufizu nan titullin NEGOCIATA, kur ende nuk jan' ba publike dhe aspak transparente, qellimet, kerkesat, alternativat apo gjithçka e mundshme kompromisi qi hishet n'tavolin'...

Ksilloji mjeshtrja Athin' zyrtare osmanllije Nikos Kotzias Alexis Tsipras Intl, kto bisedime duhet t'i hapin gjithashtu nan driten e nji bashkbisedimi paralele me popujt perkates autokton' qi kerkojn' t'drejtat e tyne ne Greqin' adminsitrative...

Pasun parasysh edhe deklaratat publike t'diplomatit t'karrieres tashm' n'mandatin e tij t'dyt' zotnis' t'ashtuqujtun Ditmir Bushati n'emisionin e ora news t'dates 8 Janar 2018-te, paravrehet kujdesi i keq e i qellimshem i ndermarrjes se ktyne negociatave qi veçse ngjiz urrejtjen nderetnike t'popujve t'ujdheses Illiriane. ( https://www.youtube.com/watch?v=9YXxNueRiKU)

Asht' ba e udhes qi n'kapercyllin e ktyne viteve, per qellime t'tilla t'damshme, gjith'hheri politika pushtuse e Tiranes zyrtatre ngerthen opinionin mbarrajonal nan poretekstin se jan' kushte t'vendosuna prej UE-se Federica MogheriniDonald Tusk Jean-Claude Juncker David McAllister Antonio Tajani

Dhe pikerisht nan frymen e re t'shekullit t'ri, t'evropes son' federale regjionale, na shqyptaret jena t'gatshem dhe i qujm' t'domosdoshme bisedimet me popujt e tjer' t'ujdheses Illiriane, nan driten e optikes se bashkjeteses Illiriane pertej vertetsis' dhe drejtsis', udh'hequn prej bilve tan' nen nji transparenc' totale....

Na shqyptaret e se shejtes nan' Tereza, guxojm' dhe besojm' n'dialogun mbaregjional nderkulturor t'ujdheses Illiriane pertej urtis' son' t'perbashket President Donald J. Trump Angela Merkel Emmanuel Macron Theresa May

Perendia bekoft' paqen, lirin', drejtsin' bashkjetesen Illiriane, çatia permbyllse e RIBASHKIMIT evropian!!!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera