Letra që shprehin nivelin e lartë të kulturës politike të kryeheroit shqiptar - Bota Sot
Letra që shprehin nivelin e lartë të kulturës politike të kryeheroit shqiptar

Kultura

Letra që shprehin nivelin e lartë të kulturës politike të kryeheroit shqiptar

Nga: Isak Ahmeti Më: 29 shtator 2018 Në ora: 20:54
Skënderbeu

Me rastin e shënimit të 550-vjetorit të kalimit të Kryeheroit tonë në përjetësi, studiuesi Mark Palnikaj, ka botuar librin:Skënderbeu , letërkëmbimi me sulltanët (8 letra nga Arkivi i Bibliotekës Kombëtare të Napolit dhe Arkivi Sekret i Vatikanit),Fast Print,Tiranë 2018,fq.140.

Librit në fjalë i praprin shkrimi:DISA MENDIME MBI DOKUMENTIN , i autorit Mark Palnikaj si dhe një shkrim i Gjokë Dabajt , ku bën krahasim midis dsh të gjetur në Bibliotekën Mbretërore të Napolit dhe letrave të botuara në librin"Histori e Skpnderbeut"të Marin Barletit.

Në librin:Skënderbeu,letërkëmbimi me sulltanët , të studiuesit Mark Palnikaj janë përfshirë:

1.Kopja e letrave nga Biblioteka e Napolit(fq.18),
2.Kopja e letrave nga Arkivi Sekret i Vatikanit(fq.67),
3.Letra e Skëbderbeut nga Kepi i Rodonit 29 tetor 1463(fq.133),dhe 
4.Mandati i zotëri Skëdserbeut në aksion kundër turkut(fq.135).

Botimin anastatik të këtyre letrave me vlerë historike dhe kombëtare, studiuesi  në fjalë ,Mark Palnika,  e ka arsyetuar si vijon:

Së pari , dokumenti i Bibliotekës  Mbretërore të Napolit nuk ishte publikuar asnjëherë më parë,

Së dyti , dokumenti që gjendet në Arkivin Sekret të Vatikant nuk është publikuar në mënyrë anastatike ,por vetëm i transkriptuar , ndërsa përmbajtja e kësaj kopjeje të publikuar  ndryshon me atë që autori do ta publikojë nga Biblioteka e Napolit dhe 

Së treti , nga studimi i "Historisë së Skënderbeut"të Marin Barletit dhe veprave të tjera nuk mund të informohemi se nga cilat burime i kanë marrë ato të dhëna që përshkruhen në veprat e tyre(fq .6).

Këto letra të Skënderbeut , siç ka theksuar me të drejtë edhe autori i librit në fjalë , studiuesi Mark Palnikaj ,  janë shkruar në mënyrë shumë diplomatike , duke vënë theksin në drejtësinë e kauzës që mbron dhe duke theksuar  se fitorja nuk i buzëqesh gjithmonë të fortit por atij që ka të drejtën nga ana e tij.Ai (Skëndetbeu) tregohet i gatshëm të përballet me fuqinë e sulltanëve turq në mbrojtje të kauzës që kishte zghedhur.

Sulltanët në letrat e tyre ,ndërkaq , janë munduar të tregojnë epërsinë e tyre mbi Skënderbeun dhe njëkohësisht nuk kanë munguar as kërcënimet.Por Gjergj Kastrioti -Skënderbeu u bëri ballë heroikisht , për një çerek shekulli, sulltanëve .

Krejt në fund le të ritheksojmë atë që shkruan Mark Palnikaj :"Letrat që Gjergj Kastrioti-Skënderbeu u dërgon sulltanëve Murati II dhe Mehmeti II janë të shkruara me gjuhë të qart , stil të kuptueshëm , përmbajnë shumë ide dhe shprehin nivelin e lartë të kulturës politike të

Kryeheroit shqiptar dhe oborrtarëve të tij  që merresheshin me çështjje diplomayike"(fq.13).

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...