Koka vezore - Bota Sot
Koka vezore

Kultura

Koka vezore

Nga: Sevdail Hyseni Më: 4 tetor 2018 Në ora: 18:39
Foto ilustrim

Mbi kokë të Vuçiqit

Dikush hedh një vezë

Ngrihet Vetëvendosja,

S’janë t’miat për besë!

 

Vezët i kem’ zier

Për Pashkë e Bajram,

Të lozësh me vezë

A nuk është haram?!

 

Të kesh sot vezë

Do të jesh me fat,

Jo veç në protesta

Por edhe n’krevat!

 

Mendohet Vuçiqi

Shikon me çudi,

Sheh te Vetëvendosja

Një tjetër dredhi!

 

E kujton Sanxhakun

Deri në Luginë,

I thërret me radhë

Putin dhe Vulin…

 

Tani që i gjetëm

Vezët me gjithë pulë,

S’e kemi vështirë

Kush-kujt me ia ngul!

 

Nuk i dihet garës

Me këto marifete,

Kunjin më të gjatë

Le ta ruajnë për vete!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat