Koka vezore - Bota Sot
Koka vezore

Kultura

Koka vezore

Nga: Sevdail Hyseni Më: 4 tetor 2018 Në ora: 18:39
Foto ilustrim

Mbi kokë të Vuçiqit

Dikush hedh një vezë

Ngrihet Vetëvendosja,

S’janë t’miat për besë!

 

Vezët i kem’ zier

Për Pashkë e Bajram,

Të lozësh me vezë

A nuk është haram?!

 

Të kesh sot vezë

Do të jesh me fat,

Jo veç në protesta

Por edhe n’krevat!

 

Mendohet Vuçiqi

Shikon me çudi,

Sheh te Vetëvendosja

Një tjetër dredhi!

 

E kujton Sanxhakun

Deri në Luginë,

I thërret me radhë

Putin dhe Vulin…

 

Tani që i gjetëm

Vezët me gjithë pulë,

S’e kemi vështirë

Kush-kujt me ia ngul!

 

Nuk i dihet garës

Me këto marifete,

Kunjin më të gjatë

Le ta ruajnë për vete!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...