“Moti i madh”, hapet ekspozitë në Muzeun Historik Kombëtar - Bota Sot
“Moti i madh”, hapet ekspozitë në Muzeun Historik Kombëtar

Kultura

“Moti i madh”, hapet ekspozitë në Muzeun Historik Kombëtar

Më: 17 nëntor 2018 Në ora: 14:49
“Moti i madh”, hapet ekspozitë në Muzeun Historik Kombëtar

Muzeu Historik Kombëtar dhe Muzeu i Kosovës, pas suksesit të ekspozitës “Unë jam shqiptar” vijnë me bashkëpunimin e radhës me hapjen e ekspozitës “Moti i madh” në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit Skënderbeu, viti jubile për figurën e Heroit Kombëtar të shqiptarëve.

Kjo ekspozitë përmban statute, faksimile, gravura të autorëve të ndryshëm dhe portrete, me anën e të cilave vizitorët njihen me momente nga jeta dhe betejat e Heroit Kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti – Skënderbeut, i cili ishte përfaqësuesi më konsekuent dhe më i shquar i elitës drejtuese shqiptare, që udhëhoqi me vendosmëri frontin e luftës së shqiptarëve kundër Perandorisë Osmane.

Ekspozita paraqet dy letra të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, të cilat tregojnë bashkëpunimin e Skënderbeut me mbretëritë europiane të kohës.
– Letër e Skënderbeut dërguar nga Kruja, më 8 gusht 1451 fisnikëve të Komunës së qytetit të Sienës (Itali).

– Letër e Skënderbeut dërguar nga Lezha, më 8 prill 1456, kardinalit të Fermos (Itali) Domenico Capranica-s.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat