Super-arma kineze që mund të godasë armikun deri në 200 km largësi - Bota Sot
Super-arma kineze që mund të godasë armikun deri në 200 km largësi

Lajme

Super-arma kineze që mund të godasë armikun deri në 200 km largësi

Më: 3 janar 2019 Në ora: 22:13

Ajo që duket të jetë armë e parë detare në botë - një armë hipersonike e aftë për të gjuajtur predha deri në pesë herë në shpejtësinë e zërit - është paraqitur në një anije luftarake detare kineze.

Një foto e mjegullt, e postuar nga blogeri i mbrojtjes Haohan-Red Shark u shfaq në mediat sociale kineze javën e kaluar.

E njëjta anije e tipit 072II Yuting të klasit të anijeve u paraqit me të njëjtën armë në një port në një vend të panjohur marsin e kaluar.

Zhvillimi më i fundit në teknologjinë e luftës do të thotë se Kina është e para që ka zhvilluar një armë elektromagnetike, pavarësisht se ShBA i kushton miliona dollarë dhe më shumë se një dekadë për programin e vet në këtë fushë.

Një raport i inteligjencës amerikane zbuloi se arma e Kinës do të ishte në gjendje të godasë 200 km larg me një shpejtësi prej 2.5 km për sekondë, raportoi ABC.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...