Bërnabiq: Sjellja e shqiptarëve të Kosovës s’do të kalojë pa pasoja - Bota Sot
Bërnabiq: Sjellja e shqiptarëve të Kosovës s’do të kalojë pa pasoja

Lajme

Bërnabiq: Sjellja e shqiptarëve të Kosovës s’do të kalojë pa pasoja

Më: 30 janar 2019 Në ora: 08:54
Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq tha se Kosova, ndryshe nga Beogradi, po udhëheq një politikë të konfrontimit dhe insistimit në pengesa dhe konflikte.

Sipas saj, një sjellje e tillë e Kosovës besonte se një sjellje e tillë së pari do t`iu bie në kokë shqiptarëve dhe se kjo nuk do të kalojë pa pasoja.

Duke komentuar politikat dhe lëvizjet e fundit nga autoritetet kosovare, shefja e ekzekutivit serb thotë se  ky është rasti, në të cilën ajo do të donte që të vepronte menëjehrë, edhe pse kjo nuk është një politikë e Qeverisë së Serbisë, por e arsyeshme, sië e quajti ajo “politika inteligjente”.

Kjo, sipas saj,  nuk është politikë e së ardhmes, kjo nuk është politikë e shekullit të 21 dhe kjo politikë do të ndikojë tek shqiptarët në Kosovë.

“Do të vazhdojmë të jemi konstruktiv, të kthehemi në bashkëpunim, të heqim pengesat,” tha ajo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...