Policia serbe arreston pesë persona, Presheva i shet Rusisë “prodhim vendor” pjeshka dhe mandarina - Bota Sot
Policia serbe arreston pesë persona, Presheva i shet Rusisë “prodhim vendor” pjeshka dhe mandarina

Lajme

Policia serbe arreston pesë persona, Presheva i shet Rusisë “prodhim vendor” pjeshka dhe mandarina

Më: 20 shkurt 2019 Në ora: 19:15
Ilustrim

Një kompani e Preshevës  ​​e përfshirë në një aferë eksport në Rusi është ky lajmi i ditës sot në mediat serbe, njofton “Presheva Jonë”

Më konkretisht, anëtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme ka arrestuar pesë persona të dyshuar se kanë importuar fruta nga Greqia me dokumente të rreme dhe pastaj, të paraqitur si produkte me origjinë serbe, të shitura në Federatën Ruse.

Për shkak të ekzistencës së baza për dyshim se kanë kryer veprat penale të shpërdorimit të detyrës së personit përgjegjës, pastrim parash dhe evazion fiskal u arrestuan përgjegjësit e tre kompanive në Aleksinac dhe Beograd.

Dyshohet se dy të arrestuar nga kompania “Coja Promet” gjatë vitit 2017 dhe 2018, më shumë se tre kompanitë nga Beogradi, Aleksinac dhe Preshevë importuan  pjeshka dhe mandarina, organizuar nga Greqia dhe për këtë fryt, nëpërmjet furnizuesve bujqësore, bënë dokumentacione false në blerjen e supozuar, për ta paraqitur atë si “prodhim vendor”.

Është interant pse mediat serbe kanë insistuar ta involvojnë në këtë aferë Preshevën (?!), duke e përdorur, madje edhe në tituj gazetash?!.. kur sipa vet kësaj gazete serbe Alo fiet se këtij korrupsioni dhe shpërlarje parash i prijnë njerëzit nga Beogradi dhe Aleksanci. A thua sikur Boegradi të ishte i banuar me shqiptarë, a do t'ja futnin në tituj, duke përmendur Beogradin, ka shkruar “Presheva Jonë”.

Sipas gazetës serbe Alo, dyshohet se ata ishin pjeshkë dhe nektarinat, përmes kompanisë “Coja Promet” që eksportuan në Federatën Ruse, në kundërshtim me marrëveshjen për tregti të lirë në mes të dy vendeve dhe Rregullores mbi regjistrimin e eksportuesit të frutave dhe perimeve në Federatën Ruse.

Në këtë mënyrë, ai është i dyshuar, një ndërmarrje e biznesit “Coja promet” ka fituar fitim të paligjshëm material prej rreth 105 milionë.

Me dyshimin se kanë kryer veprën penale të pastrimit të parave, në se ajo ka ndihmuar në hartimin e dokumenteve të rreme në prokuroritë kompetente u arrestuan dhe 54 prodhuesit bujqësor në Beograd, Kragujevc, Smederevo, Smederevska Palanka, Topola …

Ankesa penale është ngritur kundër kompanisë “Coja Promet” nga Aleksinac, thuhet në një deklaratë të MPB-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...