Reagimet e Beogradit dhe mediave serbe rreth letrës së ministrit Pacolli dërguar presidentit Vuçiq - Bota Sot
Reagimet e Beogradit dhe mediave serbe rreth letrës së ministrit Pacolli dërguar presidentit Vuçiq

Lajme

Reagimet e Beogradit dhe mediave serbe rreth letrës së ministrit Pacolli dërguar presidentit Vuçiq

Më: 28 shkurt 2019 Në ora: 09:12
Behgjet Pacolli

Letra e hapur e Zëvendëskryeministrit dhe Ministrit të Punëve të Jashtme të Kosovës Behgjet Pacolli dërguar Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq i cili e fton atë për ta pranuar realitetin, duke njohur Republikën e Kosovës ka shkaktuar reagime të shumta në Beograd dhe mediat serbe, njofton “Presheva Jonë”

Pacolli, Vuçiqit: Falë formimit të Ushtria e Kosovës, mishëruar në vlerat e NATO-s, Serbia do të jetë i rrethuar nga paqes dhe stabilitetit

Letra e ministrit Pcollit dërguar presidentit serb Vucic është shënuar në të gjitha mediat (Tanjug, RTV Serbia, Poltika, danas, Blic, Vecernji Novosti, Telegrafi, Pravda , Sputnik..) duke pushtuar faqet e parë të gazetave serbe me tituj të larmishëm si: “Letër e hapur e Pacollit drejtuar Vuçiqit nga i cili kërkon njohjen e Kosovës” etj...

Nuk janë këto shkrimet e para të mediave serbe për ministrin Pacolli, nëse kemi parasysh një sërë shkrime viteve të fundit kundër tij të cilin madje e akuzojnë se ai “po e blenë Jugun e Serbisë” kupto Luginën e Preshevës.

Sipas mediave serbe “Letra pasoi një takim midis presidentit Vuçiq me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova me të cilin ka biseduar për gjendjen aktuale politike në rajon. Pacolli në këtë letër ka kërkuar nga Vuçiq ta njoh pavarësisë e Kosovës. Duke mohuar, siç thotë ai, këto fakte për Pacollin është një mëkat.

Në një letër shumë të gjatë të Presidentit të Serbisë, e cila është quajtur “Letra e vullnetit të mirë”, Pacolli pretendon se Vuçiq ka qasje të gabuar ndaj historisë dhe se Kosova është një shtet që është i bazuar në liri, demokraci dhe prosperitet.

Pacolli pohon se serbët në Kosovë jetojnë në një mjedis të sigurt dhe në përputhje me rendin ligjor dhe institucional.

Duke folur për vazhdimin e dialogut, Pacolli thotë se “një marrëveshje gjithëpërfshirëse është një pikë kthese për paqe të qëndrueshme dhe gjithëpërfshirëse”.

Pacolli pohon se falë formimit të Ushtria e Kosovës, mishëruar në vlerat e NATO-s, Serbia do të jetë i rrethuar nga paqes dhe stabilitetit, duke e konsideruar atë të jenë të rrethuar nga shtetet anëtare të kësaj organizate”.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat