Reagimet e Beogradit dhe mediave serbe rreth letrës së ministrit Pacolli dërguar presidentit Vuçiq - Bota Sot
Reagimet e Beogradit dhe mediave serbe rreth letrës së ministrit Pacolli dërguar presidentit Vuçiq

Lajme

Reagimet e Beogradit dhe mediave serbe rreth letrës së ministrit Pacolli dërguar presidentit Vuçiq

Më: 28 shkurt 2019 Në ora: 09:12
Behgjet Pacolli

Letra e hapur e Zëvendëskryeministrit dhe Ministrit të Punëve të Jashtme të Kosovës Behgjet Pacolli dërguar Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq i cili e fton atë për ta pranuar realitetin, duke njohur Republikën e Kosovës ka shkaktuar reagime të shumta në Beograd dhe mediat serbe, njofton “Presheva Jonë”

Pacolli, Vuçiqit: Falë formimit të Ushtria e Kosovës, mishëruar në vlerat e NATO-s, Serbia do të jetë i rrethuar nga paqes dhe stabilitetit

Letra e ministrit Pcollit dërguar presidentit serb Vucic është shënuar në të gjitha mediat (Tanjug, RTV Serbia, Poltika, danas, Blic, Vecernji Novosti, Telegrafi, Pravda , Sputnik..) duke pushtuar faqet e parë të gazetave serbe me tituj të larmishëm si: “Letër e hapur e Pacollit drejtuar Vuçiqit nga i cili kërkon njohjen e Kosovës” etj...

Nuk janë këto shkrimet e para të mediave serbe për ministrin Pacolli, nëse kemi parasysh një sërë shkrime viteve të fundit kundër tij të cilin madje e akuzojnë se ai “po e blenë Jugun e Serbisë” kupto Luginën e Preshevës.

Sipas mediave serbe “Letra pasoi një takim midis presidentit Vuçiq me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova me të cilin ka biseduar për gjendjen aktuale politike në rajon. Pacolli në këtë letër ka kërkuar nga Vuçiq ta njoh pavarësisë e Kosovës. Duke mohuar, siç thotë ai, këto fakte për Pacollin është një mëkat.

Në një letër shumë të gjatë të Presidentit të Serbisë, e cila është quajtur “Letra e vullnetit të mirë”, Pacolli pretendon se Vuçiq ka qasje të gabuar ndaj historisë dhe se Kosova është një shtet që është i bazuar në liri, demokraci dhe prosperitet.

Pacolli pohon se serbët në Kosovë jetojnë në një mjedis të sigurt dhe në përputhje me rendin ligjor dhe institucional.

Duke folur për vazhdimin e dialogut, Pacolli thotë se “një marrëveshje gjithëpërfshirëse është një pikë kthese për paqe të qëndrueshme dhe gjithëpërfshirëse”.

Pacolli pohon se falë formimit të Ushtria e Kosovës, mishëruar në vlerat e NATO-s, Serbia do të jetë i rrethuar nga paqes dhe stabilitetit, duke e konsideruar atë të jenë të rrethuar nga shtetet anëtare të kësaj organizate”.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...