Burrat shkuan, në Luginë s’ka kush t’i dal përpara Vucicit?! Ai ju vjen në konak, liderët ikin n’bira të minit! - Bota Sot
Burrat shkuan, në Luginë s’ka kush t’i dal përpara Vucicit?! Ai ju vjen në konak, liderët ikin n’bira të minit!

Lajme

Burrat shkuan, në Luginë s’ka kush t’i dal përpara Vucicit?! Ai ju vjen në konak, liderët ikin n’bira të minit!

Më: 1 mars 2019 Në ora: 13:38
Vucic ne Luginen e Presheves  ju tha ne sy shqiptareve: Medvegja eshte dhe mbetet Serbi!..

Medvegjë, 28 shkurt -Ashtu siç ishte paralajmëruar, presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq qëndroi sot në Luginën e Preshevës i cili u ndal pikërisht në Medvegjë per të biseduar me hallet e qyetarëve. Por aty nuk doli asnje bir nane, apo burre (lider) shqiptar t’i del përballe presidentit serb Vucic. Pas vdekjes se patriotit Jonuz Musliut, duket se burrat shkuan, ne Lugine lider tash e tutje te veshin dimia, s’ka kush i del përpara Vucicit?! Ai ju vjen n’konak, ata ikin n’bira të minit!..  ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Medvegja.

Vucic ne Luginen e Presheves  ju tha ne sy shqiptareve: Medvegja eshte dhe mbetet Serbi!..

“Medvegja eshte dhe mbetet Serbi!..”, tha sot Vucic toq shiptaeve ne Luginen e Preshevës! Ndosht, ka pasur te drejte meqe aty nuk takoi asnje lider shqiptarë?! për tja njeh një nga nje Vucicit problemet dhe hallet (flamuri, tektet shkollore, papunesia, eksodi, diplomat vrasja dhe zhdukja e 20 intelekualeve dhe biznesmenëve nga Lugina..) qe i kane shqiptaret aty. Dikush nga lideret e Presheves apo Bujanocit mund te thone, po ne Medvegjë ka pasur mjaft shqiptarë. Nesje, mos te harrojme  se Vucic ka qene edhe në Bujanoc e Preshevë, madje atje edhe eshte shperblye me mrënjohje.

Mosdajla perballe Vucicit apo fshehja e liderëve te Lugines se Presheves nga presidenti serb s’ka si te kuptohet ndyrshe, pos shmang’je nga përgjegjesia apo kane frike se po i pyet “a po doni me me mbetë nën Serbi apo me Kosovë?!” pas nje ser takimesh me Thacin ne Prishinë,

 

Pas shkuarjes se Jonuz Musliut, Lugina e Presheves ka mbetur jetime, pa lider! Ata qe kane mbetur ditën ne Prishtinë, naten te Vucici se Beogradi meqe eshte “më afer” Medvegjës?! 

Lideret e Lugines së Presheves nuk jan bahs aq tuca (frikacak) t mos i dalin përballë presidentit serbe Aleksander Vucict ne trojet e tyre. Jmei deshmiztar dhje poseodje fakte e fotorafi se lideret e Lugines ditën shkojne ne Prishtinë e naten ne Beograd gu pe rguni hane darke me Vucicin?! Ma “trim” me keto vizita te Vucicit eshte treguar Ragmi Mustafa i cili jo vec qe i doli perballe, por edhe e shperbelu ate, për diskriminimin e shqiptare duke i dhenë mirënjohje?!

Te kujtojme viziten e Vucicit ne Bujanoc (19 nentor 2015) kur i ndjeri kryetari KKSH-së Jonuz Musliu, njherit kyretar i Bujnocit  e perblodhi dhe e beri em fol vetemevete kryeministrin ser Vucic. “Replika mes Vucic dhe Mulsiut ne Bujanoc ihste inetresante, saqë kyretari i KKSH-së e beri me fol vetvete kryeministrin serb. Qeky Vucici ma s’tka ardhur ne Bujanoc sa tjen gajllë Musliu i cli ja qiti veten prej hujit…” kishin thenë për “Presheva Jonë” studentet dhe pjesemarresit e tjere pas tubimit, “dialogut” mes Vucic-Musliu.

Vuçiq vizitoi Luginën duke mos përmendur Preshevën dhe Bujanocin, tha se: Medvegja do të mbetet në Serbi! Deklarata se “Medvegja do të mbetet në Serbia sot ka pushtuar mediat serbe, cka ka shkaktuar reagime në Serbi pse Vuçiq këtu nuk përmendi edhe Preshevën dhe Bujanocin?!

Duke folur ai për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë si dhe “korrgjimin” e kufijve në vazhdim ai ka pohuar se “Medvegja mbetet e Serbisë, nuk do ta lëmë në duar të shqiptarëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...