Gjilas: Edhe një herë e kuptova si e kanë gjendjen në Kosovë, ata që nuk mbështesin Vuçiqin - Bota Sot
Gjilas: Edhe një herë e kuptova si e kanë gjendjen në Kosovë, ata që nuk mbështesin Vuçiqin

Lajme

Gjilas: Edhe një herë e kuptova si e kanë gjendjen në Kosovë, ata që nuk mbështesin Vuçiqin

Nga: F.B Më: 7 mars 2019 Në ora: 10:59
Dragan Gjilas

 Njëri nga drejtuesit e Lidhjes për Serbinë, Dragan Gjilas ka theksuar se “pas sulmit që pësoi në Leposaviq, edhe njëherë kuptoi në çfarë situate ndodhen serbët e atjeshëm që nuk mbështesin presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq”, shkruan “Beta”, transmeton “Bota Sot”.

"Pas sulmit verbal të organizuar dhe ofendimeve nga ana e disa kapadai vendor, kam kuptuar gjendjen në të cilën jetojnë njerëzit në Kosovë që nuk mbështesin Vuçiqin", ka thënë Gjilas për gazetën.

Në Leposaviq atë dhe krerët e organizatës “Atdheu (Otaxhbina)” Slavisha Ristiç dhe Marko Jakshiç fillimisht me fjalë kanë sharë edhe fyer një grup i të rinjve, për të cilët ata thanë se janë punësuar në komunën e Leposaviqit dhe janë pjesë e grupit të Zoran Milojeviç Zelje.

Sipas tij Lista Serbe nuk përfaqëson popullin serb në Kosovë po është pjesë e kompromisit të SNS-së dhe pushtetit të Vuçiqit.

"Përfaqësuesit e tyre edhe më tutje ulen në Qeverinë e Kosovës së Ramush Haradinaj dhe rregullisht marrin pagat për punën e vetë. Kemi identifikuar të tetë “përfaqësuesit e popullit” që janë të punësuar në komunën e Leposaviqit dhe kanë marr pjesë si pjesë e grupit për kërcënim dhe presion në zgjedhjet lokale në Luçane", theksoi Gjilas duke komentuar kumtesën e Listës Serbe.

Gjilas shpreh mendimin për qëndrim të unifikuar kombëtar për çështjen e Kosovës, nevojën për punë në pajtimin mes dy popujve dhe normalizimin e raporteve mes njerëzve.

"Raportet mes serbëve dhe shqiptarëve janë më të këqij se para shtatë viteve kur Vuçiq mori pushtetin dhe kjo është e dukshme në secilin hap. Populli serb është në gjendje shumë të rëndë sepse i është nënshtruar maltretimit nga ana  partive serbe kriminale", ka thënë Gjilas që qëndroi të martën dhe mërkurën në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat