Vuçiq do të takojë Putinin dhe do diskutojë për Kosovën - Bota Sot
Vuçiq do të takojë Putinin dhe do diskutojë për Kosovën

Lajme

Vuçiq do të takojë Putinin dhe do diskutojë për Kosovën

Nga: F.B. Më: 17 prill 2019 Në ora: 09:52
Aleksandar Vuçiq dhe Vladimir Putin

Presidenti i Serbisë në fund të muajit do takoj krerët e shtetit në Rusi dhe Kinë gjatë mbajtjes së Forumit të dytë për bashkëpunim ndërkombëtare “ Trase dhe rrugë ", shkruan “Novosti” transmeton “Bota Sot”.

Situata në regjion dhe bashkëpunimi i Serbisë me Rusinë do të jenë temë e takimit të Vuçiqit me Putinin në Peking në forumin e bashkëpunimit ndërkombëtar

Gjatë këtij forumi që do mbahet me 25 deri 27 prill, Vuçiq do bisedoj me njeriun e parë të Kinës Si Gjinping, kështu që në takimin e Berlinit për regjionin e Ballkanit do shkojë pasi të marr mendimin e dy liderëve të fuqive botërore.

Për organizimin e takimit ai do biseodj me ambasadorin rus Çepurin dhe ky do të jetë takimi i 16-të i tyre.

Vuçiq ka thënë se dialogu mund të vazhdoj me heqjen e taksës nga Prishtina.

Sipas analistit Dragomir Angjelkoviç takimi me Putinin dhe Gjinping në Peking do jetë takim me miq, ndërkohë në Berlin zyrtarët i pret presioni.

“Në Berlin do jemi ‘ne dysheme’ prandaj bisedimet në Peking do thonë forcim të pozitës sonë në atë tubim. Ata do dërgojnë porosi se shtimi I presionit nuk mund të rezultojë me daljen nga vetvetja” tha ai.

Në pyetjen nëse biseda me krerët e Rusisë dhe Kinës do të jetë zgjidhja për Kosovës, Angjelkoviç thotë se ata mendojnë se nuk është pjekur koha për zgjidhje përfundimtare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat