Gjuriq: Nuk do të ketë takim dypalësh me përfaqësuesit e Kosovës në Berlin - Bota Sot
Gjuriq: Nuk do të ketë takim dypalësh me përfaqësuesit e Kosovës në Berlin

Lajme

Gjuriq: Nuk do të ketë takim dypalësh me përfaqësuesit e Kosovës në Berlin

Më: 18 prill 2019 Në ora: 18:12
Marko Gjuriq

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë e Qeverisë serbe për Kosovën, Marko Gjuriq, deklaroi sot se nuk do të ketë një takim bilateral në mes të delegacioneve të Beogradit dhe Prishtinës në mini-samitin e liderëve të Ballkanit Perëndimor në Berlin.

Duke folur për Radio Televizionin e Vojvodinës, Gjuriq ka thënë se në aspektin politik, nuk ka vend për bisedime me përfaqësuesit e Prishtinës, derisa ata të mos heqin dorë nga platforma për dialogun.

Me rastin e insistimin të komunitetit ndërkombëtar për të njohur Kosovën dhe jo për të bërë kompromis, Gjuriq ka thënë se për Beogradin zgjidhja e kompromisit është ruajtja e interesave ‘optimale’ në Kosovë dhe përgjigja për pyetjen se çfarë është optimale mund të vijë kryesisht përmes bisedimeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...