“Apo paralajmëron Vuçiq njohjen e Kosovës?” - Bota Sot
“Apo paralajmëron Vuçiq njohjen e Kosovës?”

Lajme

“Apo paralajmëron Vuçiq njohjen e Kosovës?”

Nga: F.B. Më: 6 maj 2019 Në ora: 15:24
Aleksandar Vuçiq

Lëvizja "Dosta je bilo (Mjaft ishte)" (DJB) ka shtruar pyetje sot presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq se me deklaratat e tij të fundit për qytetarët apo paralajmëron që nën presionin e Gjermanisë dhe Francës të nënshkruaj pavarësinë e Kosovës, shkruan “Beta”, transmeton “Bota sot”.

Gjatë adresimit të mbrëmshëm për publikun pas takimit të liderëve ballkanas në Berlin, presidenti i Serbisë Vuçiq ka deklaruar se “Kosova do të fitoj në të ardhmen pavarësinë dhe sovranitetin në gjithë territorin e saj dhe kjo nuk është për fajin e tij”.

"Përderisa është në fuqi rezoluta e OKB 1244, Kosova është pjesë e Serbisë gjë që mund të ndryshohet vetëm në dy mënyra me sjelljen e rezolutës së re të Këshillit të Sigurimit apo me heqjen dorë vullnetarisht të Serbisë nga krahina e saj jugore", ka kumtuar DJB.

Në kumtesë thuhet po ashtu se “gjasat për rezolutë të re të Këshillit të Sigurimit të OKB-së janë baras me zero, për çka Serbinë po tentojnë ta bindin që të heq dorë vullnetarisht nga Kosova përmes marrëveshjes së Brukselit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...