Mediat akuzojnë shqiptarët për thyerje të kryqit dhe hedhje në lumë të objektit fetar - Bota Sot
Mediat akuzojnë shqiptarët për thyerje të kryqit dhe hedhje në lumë të objektit fetar

Lajme

Mediat akuzojnë shqiptarët për thyerje të kryqit dhe hedhje në lumë të objektit fetar

Nga: F.B Më: 15 maj 2019 Në ora: 06:11
Pamje nga vendi i ngjarjes

Si thotë "Novosti" kërcënime të tmerrshme dhe fjalë fyese në llogari të objektit fetar, klerit dhe besimtarëve ka thënë edhe zyrtari i policisë komunale të Gusisë, Bujar Hasangjekaj, transmeton “Bota Sot”.

Sulm i ri në Malin e Zi në objektet fetare. Kësaj radhe në lokalitetin Martinaj jo larg nga Gusia, ku banorët i kundërvihen rindërtimit të Kishës së Vasilije Ostroshkog Çudibërësit, kanë reaguar ndaj këtij vendimi.

“E kanë nxjerr, e kanë thyer dhe e kanë hedhur në lumë në natën mes të hënes dhe të martës, kur besimtarët e kanë vërejtur çka ka ndodhur” ka thënë për “Novosti”, kleri Bojan Radunoviq, prifti i Gornjopolimskit dhe Andrijevicës, i cili rastin e ka paraqitur në polici që ka dal dhe ka shikuar vend ndodhjen.

“Në të gjitha mënyrat po tentojnë që të na ndalojnë në rindërtimin e objektit fetar, që dikur e kanë djegur dhe shkatërruar, por nuk do kenë sukses në këtë. Kemi shërbyer liturgji në Ditën e Shën Vasilije dhe për çudi çdo gjë kaloi në rregull. Të gjithëve kjo iu duket e dyshimtë, sepse nuk kishte tentime të zakonshme pengimi dhe hedhje fjalësh. Por ja, ata kanë bërë atë që ka premtuar një zyrtar i komunës Gusi, që ka kërcënuar me djegie nëse rindërtohet. Tash për tash kjo kalon pa u dënuar, po deri kur do të shohim “ ka thënë ati Bojan, që pret reagim të vendosur të shtetit, që do duhej të konfrontohet me njerëz që shpërndajnë urrejtje kombëtare e fetare.

"Ftoj për paqe dhe përmbajtje fqinjët tanë, besimtarët tanë dhe të gjithë ortodoksët që iu duken të rënda provokimet në të cilat jemi ekspozuar. Besimi ortodoks është fe e paqes, dashurisë dhe faljes, por pres edhe nga qytetarët e besimeve tjera që ashtu të sillen dhe që mos tentojnë që askujt të ja ndalojnë besimin sikur që këtë as ne nuk e bëjmë", ka thënë prfti Radunoviç.

Siç mëson "Novosti" kërcënime të tmerrshme dhe fjalë të shëmtuara në llogari të objekteve fetare dhe besimtarëve ka thënë zyrtari i policisë komunale në komunën e Gusisë, Bujar Hasangjekaj.

Shenjë shqiptarëve nga Martinaj dhe Gusia që të nisen në sulm ndaj këtij objekti ditë më parë mediat serbe raportojnë se kinse e ka dërguar edhe ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, duke konstatuar se, "përfaqësuesit e SPC dhe grupet kanë provokuar banorët dhe rindërtojnë kishën", duke ftuar shtetin e Malit të Zi të intervenojë".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat