Ljajiq: Nuk mund të presim që lejlekët të na kthejnë Kosovën - Bota Sot
Ljajiq: Nuk mund të presim që lejlekët të na kthejnë Kosovën

Lajme

Ljajiq: Nuk mund të presim që lejlekët të na kthejnë Kosovën

Më: 27 maj 2019 Në ora: 09:00
Ljajiq

Ekziston një unitet absolut në qeveri se konflikti i ngrirë në Kosovë nuk është në interesin e Serbisë, se koha në këtë rast nuk është aleati ynë dhe se Serbia duhet të luajë një rol aktiv në gjetjen e një zgjidhjeje të qëndrueshme dhe afatgjatë të problemit, në vend që të presim që lejlekët ta kthejë Kosovën në sistemin kushtetues dhe ligjor të Serbisë.

Kështu tha ministri i Tregtisë dhe Telekomunikacionit të Serbisë, Rasim Ljajia.

Në një intervistë për numrin e sotëm të gazetës “Blic”, ai tha se nuk do të marrë pjesë në seancën e asamblesë, në të cilën presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të paraqesë një raport mbi Kosovën sepse ai do të diskutojë me homologun e tij Mirko Sharoviq në Sarajevë siç tha “dëmin që ka shkaktuar taksa e Kosovës për ekonominë e Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës”.

Nga nëntori i vitit të shkuar autoritetet kosovare kanë vendosur taksën prej 100 për qind ndaj produkteve me origjinë nga Serbia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...