Çka po ndodh në Serbi? Vuçiqi e Bakiçi “shpallin” luftë mes vete! - Bota Sot
Çka po ndodh në Serbi? Vuçiqi e Bakiçi “shpallin” luftë mes vete!

Lajme

Çka po ndodh në Serbi? Vuçiqi e Bakiçi “shpallin” luftë mes vete!

Nga: N.Sh Më: 15 qershor 2019 Në ora: 18:11
Aleksandër Vuçiq dhe Jovo Bakiç

Fronti Civil dënoi marrjen në pyetje nga policia sociologun Jovo Bakiç dhe vlerësoi se ishte një "goditje e urdhëruar" kundër tij.

"Është veçanërisht shqetësuese që kjo të vijë menjëherë pas deklaratës së Presidentit Aleksandër Vuçiq në të cilin Profesor Bakiç është përshkruar si një shkelës dhe si objektiv i ligjshëm i persekutimit të policisë dhe medias së sinkronizuar," tha Lufta Civile në një deklaratë për shtyp, transmetojnë mediat serbe, përsjell gazeta “Bota sot”.

Vlerësohet se kjo është një tjetër në një seri shembujsh të presioneve mbi lirinë e mendimit dhe të fjalës në Serbi, të cilat shprehen qartë nga Fridome House dhe Komisioni Evropian në raportet e tyre të fundit.

"Gjeneratori kryesor i dhunës në Serbi është pikërisht regjimi që tallet dhe frikëson individët dhe organizatat lirisht dhe me mendje kritike. Ne kërkojmë që sulmi ndaj Bakic të ndërpritet menjëherë dhe që përfaqësuesit e autoriteteve ekzekutive të përmbahen nga deklaratat që rrezikojnë pavarësinë e gjyqësorit dhe qytetarët e lirë që po tërheqin objektiva në krye", thuhet në deklaratë.

Jovo Bakiç është anëtar i Frontit Civil, një koalicion prej 12 organizatave lokale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...