Serbia me mision të pamundur! Ja sa vite i shtyhen për të hyrë në BE - Bota Sot
Serbia me mision të pamundur! Ja sa vite i shtyhen për të hyrë në BE

Lajme

Serbia me mision të pamundur! Ja sa vite i shtyhen për të hyrë në BE

Nga: N.Sh Më: 17 qershor 2019 Në ora: 10:10
Ilustrim

Sipas rrethanave dhe dinamikave aktuale, me çështjen e pazgjidhur të Kosovës dhe kritikat serioze nga raporti i fundit i progresit mbi Komisionin Evropian të Serbisë, shanset e Serbisë për t'u bashkuar me BE-në në vitin 2025 nga kjo perspektivë janë praktikisht jo ekzistente.

Megjithëse Serbia dhe Mali i Zi janë të vetmet dy vende që përpiqen për anëtarësim, ata kanë një perspektivë kornizë, nuk është "shpikur", por në masë të madhe varet nga gjendja e situatës së Kosovës, si dhe nga progresi institucional për të përmbushur një numër standardesh evropiane, shkruan Blici serb, transmeton gazeta “Bota sot”.

"Le të jemi realist, Serbia nuk do të bashkohet me BE 2025", titulli është komentuar nga Strahinje Subotiç, një studiuese në Qendrën për Politikë Evropiane, e cila i shpjegon se Serbia duhet të mbyllë të gjitha kapitujt deri në vitin 2023 me qëllim që të propozojë perspektivën e Jean-Claude Juncker, ish-President i Komisionit Evropian).

Deri atëherë, mbeten më pak se katër vjet dhe për këtë arsye nuk do të ketë kohë të mjaftueshme për të bërë një ndryshim të rëndësishëm dhe për të përshpejtuar procesin e qasjes. Kjo po bëhet gjithnjë e më e qartë nëse hedhim një vështrim në faktin se Serbia mori pesë vjet për të hapur gjashtëmbëdhjetë kapituj dhe për të mbyllur vetëm dy. “Çdo zbutje e këtij fakti çon në mashtrimin e publikut”, shpjegoi Subotiç.

Shenja më e fundit e ritmit të lëvizjes së Serbisë është një konferencë ndërqeveritare që duhet të mbahet këtë muaj dhe në të cilën Serbia, sipas skenarit të mëparshëm, duhet të hapë një ose dy kapituj. Sidoqoftë, siç po ndodhin tani, një mundësi është që të hapet vetëm një, madje asnjeri, nëse ky grup mungon, siç diskutohet edhe në publikun diplomatik.

Ky medium shkruan se zgjidhja e problemit të Kosovës është larg, gjërat janë të ndërlikuara më tej, pasi Beogradi dhe Prishtina deklarojnë qartë se nëse nuk arrijnë një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme, perspektiva e tyre evropiane do të minohet.

Siç shpjegoi Subotiç "në këto rrethana dhe me këtë dinamizëm, viti 2025 ishte jashtë loje". Ai gjithashtu deklaron se data e dhënë për Serbinë dhe Malin e Zi ishte e orientuar, "me qëllim harmonizimin e ritmit, por duket se ne nuk e bëmë atë".

Koha nuk është e kënaqshme dhe hulumtimi që kemi bërë tregon një nivel më të ulët të përmbushjes së kritereve politike dhe ekonomike sesa më parë.

“Duhet të shtohet se Serbia, pas një konference ndërqeveritare, hap mesatarisht dy kapituj, dhe tani është shpallur se mund të jetë një ose edhe një. Nëse kjo ndodh, është një paralajmërim serioz se nuk ecën shpejt ose në mënyrë të kënaqshme. Ne duhet të zhvendosim gjërat në "shpejtësinë e pestë"”, tha Subotiç, duke shtuar se "është shqetësuese që në fushat kyçe, siç është sundimi i ligjit, nuk ka progres apo është minimal".

Vladimir Subotiç, nënkryetari i Lëvizjes Evropiane në Serbi, pajtohet me qëndrimin se hyrja në Bashkimin Evropian deri në vitin 2025 është një mision pothuajse i pamundur dhe se termi i ri optimal për anëtarësim është 2028.

“Deri në fund të vitit 2023, kur duhet të përfundojë gjithçka, ajo duhet të hapë 18 kapituj dhe të mbyllë 32, e cila është e pamundur për shkak të dinamikës aktuale, sepse në periudhën e ardhshme, për të qenë në gjendje të hyjmë në BE, duhet të arrijmë një marrëveshje ligjërisht detyruese me Prishtinën, të arrijmë pavarësinë e gjyqësorit, forcimin e institucioneve demokratike, dhe mbi të gjitha punën e Parlamentit, dhe për të vazhduar reformat në drejtimin e duhur pa asnjë lëvizje të keqe dhe hapa prapa”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat