Antishqiptari i përbetuar nga Sanxhaku vjen në Kosovë me fol për të drejtat arsimore të boshnjakëve - Bota Sot
Antishqiptari i përbetuar nga Sanxhaku vjen në Kosovë me fol për të drejtat arsimore të boshnjakëve

Lajme

Antishqiptari i përbetuar nga Sanxhaku vjen në Kosovë me fol për të drejtat arsimore të boshnjakëve

Nga: N.Sh Më: 15 korrik 2019 Në ora: 09:50
Muhamer Zukorliqi

Në Kosovë do të mbahet një tryezë për sistemin arsimor dhe arsimin e boshnjakëve.

Debati do të mbahet në AUK ku nga Sanxhaku vjen Muhamer Zukorliqi dhe Esad Xhuxhu. Aty do të marr pjesë edhe deputetja e Kosovës, Emilia Rexhepi.

Esad Xhuxho akuzohet se është antishqiptari i përbetuar që nuk la gjë pa e akuzuar Uglanin i cili ka mbrojtur shqiptarët dhe vazhdon të mbroj në vazhdimësi.

Image
Esad Xhuxho

Ndërsa Zukorliqi është ish myfti që e ka ndryshu qasjen ndaj shqiptarëve me hyrjen në politikë është momentalisht është në koalicion me Aleksandër Vuçiqin, i cili e udhëheq komisionin parlamentar për arsim në Parlamentin serb.

Ndryshe, shqiptarët në Sanxhak nuk kanë kurrfarë të drejte arsimore e as kulturore, madje ata nuk kanë të drejt as të deklarohen si shqiptarë.

Në këtë tryezë janë të ftuar edhe disa shoqata të tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat