Cakaj takon ministrin e jashtëm të Spanjës, asnjë fjalë për Kosovën - Bota Sot
Cakaj takon ministrin e jashtëm të Spanjës, asnjë fjalë për Kosovën

Lajme

Cakaj takon ministrin e jashtëm të Spanjës, asnjë fjalë për Kosovën

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 14:35
Gent Cakaj, ministër i Jashtëm i Shqipërisë është takuar sot me ministrin e Jashtëm të Spanjës Josep Borrell

Gent Cakaj, ministër i Jashtëm i Shqipërisë është takuar sot me ministrin e Jashtëm të Spanjës Josep Borrell.

Me ç’rast kanë diskutuar për thellimin e më tejshëm të marrëdhënieve dy paleshe mes Shqipërisë e Spanjës dhe hapjen e negociatave për anëtarësimin në BE të Shqipërisë.

Por temë e takimit në njoftimin Cakaj në Facebook thuhej se ishte edhe vlerësimet pozitive të Shqipërisë për marrjen e Kryesisë së OSBE-së në vitin 2020.

Por në gjithë këtë takim asnjë fjalë, Cakaj nuk e foli për Kosovën, kur dihet qëndrimin që ministri i jashtëm spanjoll që ka.

Josep Borrell, pritet të jetë zëvendësuesi i Shefes së Politikës së Jashtme të BE-së, Federika Mogherini me çka do të ndërmjetësoi edhe dialogun Kosovë – Serbi, e që është bllokuar tash e disa muaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...