Avioni më i frikshëm në botë, që u aktivizua në Kosovë, mbush 30 vjeç - Bota Sot
Avioni më i frikshëm në botë, që u aktivizua në Kosovë, mbush 30 vjeç

Lajme

Avioni më i frikshëm në botë, që u aktivizua në Kosovë, mbush 30 vjeç

Më: 16 gusht 2019 Në ora: 00:27
Avioni më i frikshëm në botë

Avioni legjendar B-2 Stealth Bomber e ka kryer fluturimin e parë në verën e vitit 1989.

Një nga arsyet që këtij avioni ia kanë frikën të gjithë, është sepse mbetet i vetmi deri më sot që edhe mund t’i fshihet radarëve, edhe mund të hedhë bomba bërthamore.

Ky avion mund të mbajë 16 bomba bërthamore 1000 kg, të modelit B83.

Image

Hera e parë që është angazhuar në luftime ka qenë në Kosovë, në vitin 1999, por është përdorur edhe në Irak e Afganistan, si dhe ka shërbyer si prani e SHBA-së në Paqësor, për t’i dhënë mesazhe Kinës dhe Koresë së Veriut.

Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...