MPJ e Serbisë i shlyen shqiptarët nga regjistrat civil në Medvegjë - Bota Sot
MPJ e Serbisë i shlyen shqiptarët nga regjistrat civil në Medvegjë

Lajme

MPJ e Serbisë i shlyen shqiptarët nga regjistrat civil në Medvegjë

Më: 18 gusht 2019 Në ora: 21:15
Foto

Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë ditëve të fundit ka shlyer qindra qytetarë shqiptarë nga regjistri civilë në Medvegjë. Me këtë veprim atyre u pamundësohet shfrytëzimi i të drejtës elementare për vendbanim dhe zgjedhje.

‘Gjendja është jashtëzakonisht e keqe, kemi problem me shlyerjen e shqiptarëve nga listat e votuesve. Kemi marrë hapa për ndalimin por Beogradi dhe serbët në Medvegjë nuk duan të kuptojnë që Medvegja ka shqiptarë dhe do të jenë gjithmonë me shqiptarë’ tha Florim Sahiti- këshilltar në KK Medvegjë.

Ndaj kësaj dukurie ka reaguar edhe Ragmi Mustafa, Kryetar i Këshillit Nacional Shqiptar (KNSH)

‘Kemi kundërshtuar këtë proces diskriminues, anti-ligjor që po bëhet ndaj shqiptarëve të Medvegjës. Në këtë kuadër pavarësisht të gjithave që janë duke u përballur shqiptarët e Medvegjës, ne do duhej të mbledhim forcat dhe të kërojmë të drejtat tona’ tha Mustafa.

 
I SHLYEJNË NGA REGJISTRI

I SHLYEJNË NGA REGJISTRI MPB e Serbisë po i shlyen shqiptarët nga regjistrat civilë në Medvegjë

Posted by RTK on Sunday, August 18, 2019

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat