Serwer: Dodik nuk do të ofendojë financuesit e tij në Moskë - Bota Sot
Serwer: Dodik nuk do të ofendojë financuesit e tij në Moskë

Lajme

Serwer: Dodik nuk do të ofendojë financuesit e tij në Moskë

Më: 19 gusht 2019 Në ora: 23:33
Daniel Serwer

Analisti amerikan Daniel Serwer ka komentuar situatën në Bosnje pas paralajmërimeve të Milorad Dodikut kundër miratimit të planit vjetor nacional për hyrjen e vendit në NATO.

Ai në një intervistë për "Dnevni avaz" ka folur rreth rëndësisë së anëtarësimit të BeH në NATO, por dyshon se një gjë e tillë do të ndodhë në një periudhë të afërt kohore.

“Milorad Dodik nuk do të bëjë asgjë absolute për hyrjen e Bosnjës në NATO. Këto janë fakte, pasi nëse do të bënte një gjë të tillë, atëherë ai do të ofendonte financuesit e tij në Moskë”, tha Serwer.

Seanca e jashtëzakonshme e Presidencës së BeH është caktuar për nesër. Parashihet që aty të votohet për miratimin e Planit Vjetor Nacional, si dhe mandatet për përbërjen e re të Këshillit të Ministrave.

Megjithatë, siç u njoftua më herët, Milorad Dodik nuk do të votojë Planin Kombëtar Vjetor për pranim në NATO.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...