Pse e anuloi Erdogan vizitën e tij në Serbi - Bota Sot
Pse e anuloi Erdogan vizitën e tij në Serbi

Lajme

Pse e anuloi Erdogan vizitën e tij në Serbi

Më: 21 gusht 2019 Në ora: 07:17
Rexhep Tajip Erdogan

Vizita e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Serbi, e cila u njoftua për 29 gusht, është shtyrë, mësoi Tanjug në Ambasadën turke në Beograd.

Presidenti turk nuk do të shkojë në Serbi gjatë gushtit dhe shtatorit për shkak të “harmonizimit të terminit”, tha ambasada turke.

Ishte paralajmëruar se gjatë vizitës së Erdoganit, presidenti serb dhe kreu i shtetit turk në mënyrë solemne do të zyrtarizonin fillimin e punës për ndërtimin e autostradës Beograd-Sarajevë, e cila do të ndërtohet nga kompania turke “Tashyapi”.

Vuçiq konfirmoi në hapjen e autostradës “Milos Veliki” se presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të vizitojë Serbinë, por nuk specifikoi një datë.

I pyetur nëse ishte e vërtetë që ai dhe Erdogani do të merrnin pjesë në fillimin e punës në autostradën Beograd-Sarajevë së bashku, Vuçiq u përgjigj: “Do të ishte logjike”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...