“Do të pendohemi nëse Ballkani nuk bëhet pjesë e BE-së”/ Apeli i Mogherinit në largim - Bota Sot
“Do të pendohemi nëse Ballkani nuk bëhet pjesë e BE-së”/ Apeli i Mogherinit në largim

Lajme

“Do të pendohemi nëse Ballkani nuk bëhet pjesë e BE-së”/ Apeli i Mogherinit në largim

Më: 3 shtator 2019 Në ora: 16:20
Federica Mogherini

“Do të pendohemi nëse Ballkani nuk bëhet pjesë e BE-së”, shefja në largim e diplomacisë europiane, Federica Mogherini e bëri dhe një tjetër apel për afrimin e rajonit me bllokun europian, ashtu sic ka këmbëngulur përgjatë pothuajse gjatë gjithë kohës që e ka mbajtur këtë post.

Kryediplomatja argumentoi se është në interesin e qartë të unionit që Ballkani të bëhet pjesë e tij.

“Të gjithë e dimë se ky është një proces i gjatë, një proces i ndërlikuar, gjithmonë interesant dhe i gjallë, që do të marrë kohë. Do të duhet shumë zgjidhje problemesh, shumë angazhim politik nga të gjitha anët me vendosmëri. U deshën 25 vjet për ta zgjidhur çështjen e emrit midis Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut. Tani kjo është arritur, falë guximit, udhëheqjes, këmbënguljes dhe falë mbështetjes dhe inkurajimit të vazhdueshëm të Bashkimit Europian”, u shpreh ajo duke lënë të kuptohet përmes një shembulli të qartë se përpos kurajos, lidershipit e këmbënguljes, do të nevojitet prania e fuqishme dhe e përhershme e bllokut në rajon.

Mogherini u shpreh se pajtimi duhet të jetë në krye të axhendës; të krijohet paqe atje ku ka pasur luftë, ishte komenti i saj.

Për Mogherinin, është koha të hidhet një hap përpara drejt bashkimit të familjes europiane me mençuri dhe qëndrueshmëri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...