Dëmtohet treni simbol me të cilin ikën shqiptarët- “këtë vandalizëm e ka bërë Serbia” - Bota Sot
Dëmtohet treni simbol me të cilin ikën shqiptarët- “këtë vandalizëm e ka bërë Serbia”

Lajme

Dëmtohet treni simbol me të cilin ikën shqiptarët- “këtë vandalizëm e ka bërë Serbia”

Më: 16 nëntor 2019 Në ora: 21:43
Treni që barte shqiptarët e larguar nga sistemi i dhunshëm serb ‘Bllaca 99’, ka filluar të dëmtohet.

Treni që barte shqiptarët e larguar nga sistemi i dhunshëm serb ‘Bllaca 99’, ka filluar të dëmtohet.

Ai është një nga monumentet që dëshmon dhunën dhe gjenocidin e Serbisë që ka bërë në Kosovë.

‘Bllaca 99’ merrte shqiptarët dhe i dërgonte në Maqedoninë e Veriut. Nga skenat që i kemi parë, kosovarët në mes të lotëve shkonin në tren.Ky tren shërben si provë për të treguar vuajtje dhe është një copë e historisë së Kosovës.

Image

Lidhur me këtë ka reaguar edhe ish-ushtari i UÇK’së, Naim Maloku, duke thënë se në këtë sulm kanë dorë Rusia e Serbia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat