Pamje të rënda nga Masakra e Dubravës (+18) - Bota Sot
Pamje të rënda nga Masakra e Dubravës (+18)

Lajme

Pamje të rënda nga Masakra e Dubravës (+18)

Nga: N.Sh. Më: 4 dhjetor 2019 Në ora: 15:32
Pamje nga Dubrava

Ishte viti 1999 kur në burgun e Dubravës ishte kryer një ndër masakrat më të mëdha dhe të tmerrshme në Kosovë.

Më 19 maj në burgun famëkeq të Dubravës, forcat serbe mbanin në arrest qindra shqiptarë.

Aty kishte fillura mizoria e ushtarëve dhe policëve serbë kundër të burgosurve shqiptarë.

Trupat e shqiptarëve të vrarë nga policia dhe ushtria serbe dhe ndërtesa e burgut e shkatërruar nga bombardimet e NATO-s

Brenda Burgut të Dubravës gjendet një pllakë përkujtimore me emrat e të gjithë atyre që janë vrarë në këtë masakër, që konsiderohet si një nga masakrat më të mëdha të regjimit serb të kryer ndaj shqiptarëve.

Ende për këtë masakër nuk është dënuar askush.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat