Kreu i qeverisë së Kosovës bisedon me përfaqësuesit e shqiptarëve, intersohet për gjendjen e shqiptarëve në Kosovë Lindore - Bota Sot
Kreu i qeverisë së Kosovës bisedon me përfaqësuesit e shqiptarëve, intersohet për gjendjen e shqiptarëve në Kosovë Lindore

Lajme

Kreu i qeverisë së Kosovës bisedon me përfaqësuesit e shqiptarëve, intersohet për gjendjen e shqiptarëve në Kosovë Lindore

Më: 23 prill 2020 Në ora: 14:12
Albin Kurti

Kryeminiistri dhe zv.kryeminiszrini i Qeverise se Kosoves Albin Kurti dhe Haki Abazi te shtesuarvper gjenden ne Luginen e Oresheves sit kane zhvulluar ne bidede te telefonike me perfaqesursit e shqiptareve ne Luginen e Presheves, rrespekti isht me kryetarin e KKSH Ragmi Mustafen dhe deputetin e Medvegjes Florim Sahiti, njofton Bota sot nga Presheva.

«Sot kam zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin në detyrë të Republikës së Kosovës, z. Albin Kurti. Me këtë rast kryetari i Qeverisë në detyrë u interesua për modalitetet administrative dhe teknike për të ndihmuar shqiptarët e Luginës së Preshevës me rastin e pandemisë Covid-19...L » ka thene per Bota Sot Ragmi Mustafa kryetat KKSH-se pas bisedes telefonike me kryeministrin shqiptar nga Prishtina Albin Kurti.

Mustafa duke falenderuar interesumin e ktyeministrit Kurti ka thene se « Ndihma institucionale e Republikës së Kosovës dhe e Republikës së Shqipërisë është jo vetëm e nevojshme, por e domosdoshme, në drejtim të institucionalizimit të mbështetjes së vazhdueshme politike, administrative e buxhetore, të realizimit të të drejtave kolektive të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, në përputhje me kërkesat legjitime të shqiptarëve të Luginës së Preshevës dhe në bashkërendim me Qeveritë e Republikës së Kosovës dhe Shqipërisë. » Zv/kryeministrin Haki Abazi bisedon me perfaqrsuesit e shqiptsreve ne Medvegje Ish zëvendëskryetari i Komunës së Medvegjës, njëherit këshilltar aktual në Kuvendin komunal në Medvegjë, Florim Sahiti, gjatë ditës ka zhvilluar bisedë telefonike me zëvendëskryeministrin e Qeverisë së Kosovës, Haki Abazi dhe zëvendësministri e financave dhe transfereve, Ilir Aliu.

Ky komunikim u zhvillua në frymën e ndihmës së Kosovës ndaj qytetarëve shqiptarë të Luginës së Preshevës, ku këshilltari Sahiti ka përcjell edhe një shkresë Qeverisë së Kosovës përmes të cilës ka kërkuar ndihmë emergjente për shqiptarët e atjeshëm. Situata e krijuar në Medvegjë nga pandemia COVID-19, ka vështërsuar edhe më tej jetën e shqiptarëve të mbetur atje, andaj ndihma e Kosovës për shqiptarët e Medvegjës, do të ishte imediate në këto momente

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat