Lajmi fundit nga Brukseli, BE: Evropa rihapë kufijtë për 14 vende të botës, por jo për shqiptarët - Bota Sot
Lajmi fundit nga Brukseli, BE: Evropa rihapë kufijtë për 14 vende të botës, por jo për shqiptarët

Lajme

Lajmi fundit nga Brukseli, BE: Evropa rihapë kufijtë për 14 vende të botës, por jo për shqiptarët

Nga: Nefail Maliqi Më: 28 qershor 2020 Në ora: 17:45
Foto ilustrim

Anëtarët e BE-së kanë rënë dakord për një datë të 1 korrikut për rihapjen dhe një seri të kritereve për atë që do të ndodhë më pas. Në mesin e 14 vendeve që ju është mundësuar të lëvizin, nuk figuron Shqipëria dhe Kosova, është ky një lajm i keq për shpatarët që sapo na arrit nga selia e BE-së në Bruksel, shkruan gazeta "Bota Sot".

Duhet përkujtuar se më 17 mars, BE mbylli kufijtë e saj të jashtëm për të gjithë udhëtimet jo të detyrueshme, me qëllim që të ndalonte përhapjen e pandemisë Covid-19. Kufizimet për hyrjen në Shengen pritet të zgjasin deri më 30 qershor, kur planifikohet të fillojë me hapjen graduale dhe të koordinuar me vendet në rajon.

Diskutimi ishte shumë i gjatë në Bruksel, por Komiteti i Përfaqësuesve të Përhershëm (Coreper), i cili mbledh së bashku ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian (BE), arriti të pajtohej, në mbrëmjen e së Premtes së 26 qershorit, me një propozim për rihapjen e kufijve të jashtëm për katërmbëdhjetë vende në 1 korrik.

Këto janë Australia, Kanada, Koreja e Jugut, Japonia, Zelanda e Re, Ruanda, Tajlanda, Uruguai, tre shtetet e Magrebit (Algjeria, Maroku, Tunizia ), dy shtete të Ballkanit (Mali i Zi, Serbia) dhe Gjeorgjia. Ndërsa ajo është ende pjesë e BE-së gjatë periudhës së tranzicionit para Brexit, Mbretëria e Bashkuar trajtohet si një shtet anëtar.

Lista duhej të përcaktohej përfundimisht përpara mbrëmjes së shtunës, dhe të miratohej para të hënës me shumicë të kualifikuar. Por disa kryeqytete kanë kërkuar një kohë për ekzaminim të mëtutjeshëm.

Mund të rishikohet në intervale të rregullta, por në çdo rast Shtetet e Bashkuara, Rusia, Izraeli, Turqia ose Arabia Saudite aktualisht janë përjashtuar prej saj, situata e pandemisë Covid-19 po vlerësohet më serioze. sesa në Evropë. Kina është një përjashtim: Udhëtarët kinezë mund të hyjnë në Evropë, por vetëm nëse vendi i tyre respekton parimin e reciprocitetit duke autorizuar udhëtimin evropian në Kinë. Ky nuk është rasti në këtë pikë, dhe konsiderohet i pamundur në një afat të shkurtër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat