Zemaj: Jemi vendi i fundit në botë me numër të anesteziologëve - Bota Sot
Zemaj: Jemi vendi i fundit në botë me numër të anesteziologëve

Lajme

Zemaj: Jemi vendi i fundit në botë me numër të anesteziologëve

Më: 14 gusht 2020 Në ora: 11:53
Foto Ilustrim

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, është duke raportuar në Komisionin për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale lidhur me menaxhimin e pandemisë COVID-19. Gjatë raportimit, Zemaj përmendi edhe ikjen e anesteziologëve nga Qendra Klinike dhe Universitare e Kosovës për të kaluar në spitalet private.

Sipas tij, Kosova është vendi i fundit në botë me numër të anesteziologëve.

“Jemi vendi i fundit me numër të anesteziologëve në botë. Këtë statistikë e kam pa edhe personalisht dhe i kemi dhanë prioritet me specializimet e reja. 14 janë nda në QKUK dhe 12 në rajone, pa llogarit pjesën tjetër me vetëfinancim, që nënkupton 26. As ky numër nuk na afron me vendet e rajonit, derisa me vendet perëndimore jemi tepër larg. E kemi me prioritet kësaj fushe.

I pari i Shëndetësisë përmendi edhe dorëheqjen e tre anesteziologëve nga QKUK’ja për të kaluar në institucione private shëndetësore.

Vendimin e tyre për ta lënë punën në QKUK në këtë kohë pandemie, Zemaj e ka quajtur të padrejtë, jo etik dhe jo human.

“Tre persona kanë dhënë dorëheqje, ose kanë kaluar në sektorin privat. Personalisht mendoj që duhet të merret Oda e Mjekëve, sepse jemi në situatë pandemie, dhe ikja nga përgjegjësia dhe obligimet që kanë ndaj qytetarëve të vendit, kalimi në një institucion tjetër, i cili e lehtëson punën ose merret me një menaxhim tjetër, mendoj që ka qenë i padrejtë, jo etik dhe jo human”, ka deklaruar Zemaj në komision.

Ndryshe, tre anesteziologë e kanë lëshuar punën në fund të korrikut në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK).

Drejtori i Klinikës së Anesteziologjisë dhe Mjekimit Intensiv, Nehat Baftiu kishte thënë se rritja e numrit të të sëmurëve me COVID-19, e ka vështirësuar punën brenda klinikave ku po trajtohen këta pacientë.

“Anesteziologë nuk kemi mjaftueshëm, vetëm nëse të gjitha shërbimet mbyllen, pra nuk punohen operacionet e tumoreve e sëmundjeve tjera urgjente, dhe merremi vetëm me COVID-19. Tre kolegë e kanë lëshuar punën. Ne jemi shumë keq me resurse njerëzore. Nuk kanë mundur ta përballojnë çdo të tretën ditë kujdestari, dhe ritmi i punës është i vështirë. Normalisht ata kanë oferta në spitale private me pagë deri në katër mijë euro, derisa këtu paga mujore është rreth 600 euro”, kishte thënë Baftiu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat