Një ‘lamtumirë’ dhe tre plumba në qafë, detaje se si u vra Arkani, njeriu që bëri kërdi në Kosovë

Lajme

Një ‘lamtumirë’ dhe tre plumba në qafë, detaje se si u vra Arkani, njeriu që bëri kërdi në Kosovë

Më: 15 janar 2021 Në ora: 10:30
Arkani

Vrasja e kasapit të Ballkanit, njeriut të tmerrshëm Zeljko Raznatovic ‘Arkan’, ndodhi në këtë ditë të vitit 2000 në hotelin "Intercontinental" të atëhershëm. Ai u vra në moshën 48 vjeç.

Ditën kur u ekzekutua ishte në shoqërinë e Milenko Mandi? Manda (44) dhe Dragan Gari? (47), truproje, të cilët gjithashtu u vranë.

Ish oficeri i policisë Dobrosav Gavriç u dënua për vrasjen. Ai u dënua me 35 vjet në Serbi për atë vrasje. U arrestua në 2012 në Afrikën e Jugut. Edhe bashkëpunëtorët Milan dhe Dragan Nikoli?, të cilëve iu dha nga 30 vjet, u gjykuan gjithashtu.

Ende nuk dihet se kush urdhëroi likuidimin. Dy makina ndaluan para hotelit rreth orës 5 të asaj dite. Dragan Nikoli? Gagi dhe Milan, Miki, i njohur më parë për policinë, dolën nga njëri prej tyre. Zoran Nikoli? Pegla doli nga automjeti tjetër, si dhe një anëtar i Kompanisë së Dytë të Batalionit të Parë të Brigadës së Policisë të SUP të Beogradit, Dobroslav Gavri?.

Ata i thanë lamtumirë, dhe një minutë më vonë ai nxori një armë

Pegla mbeti në parking, ndërsa tre të tjerët hynë në sallë duke u përgatitur për të kryer vrasje të trefishtë. Arkan ishte ulur në sallë me miqtë e tij. Disa minuta pas orës 5, Duri? dhe Nikoli? iu afruan atyre.

Me pak fjalë, duke i thënë lamtumirë, Gavric u ul në një stendë tjetër, disa metra prapa Arkanit. Një minutë më vonë, Gavric u ngrit nga tryeza. Ai nxori një pistoletë “CZ 99” nga poshtë palltos së tij. Gjuajti tre plumba në pjesën e pasme të qafës së Arkanit.

Gota dhe shishe ranë në dyshemenë e sallës në "Intercontinental", dhe të ftuarit u shtrinë në dysheme, duke shmangur shpërthimin e zjarrit. Policia mbërriti në vend shpejt, por jo ambulanca.

Arkan u transferua në Qendrën e Urgjencës me një automjet jozyrtar. Ai u shpall zyrtarisht i vdekur atje.

Dobrosav Gavric u arratis nga Serbia në 2006. Ai u arrestua në fund të vitit 2011 në Republikën e Afrikës së Jugut, por jo me urdhër të Serbisë. Gavric vazhdoi të merrej me krim në Afrikë, kështu që u arrestua si shoferi i mbretit afrikan të botës së krimit, Cyril Bull, i cili u vra në mars 2011. Sidoqoftë, identiteti i Gavric nuk u zbulua menjëherë (ai u prezantua në polici si Sasa Kovacevic) dhe ai u la i lirë nga ndalimi. Ai shpejt u arrestua përsëri për posedim të kokainës dhe më pas u përcaktua se ai ishte vrasësi i Arkanit. Ai është ende në burg në Afrikë.

Milan, Miki u largua nga vendi me të një ditë para se të shqiptohej dënimi për vrasjen e Arkanit.  Ai u vra më 24 prill 2018 në Johannesburg. Ai u djeg dhe u varros në Loznica dy vjet e gjysmë më parë.

Kryerësi i tretë, Dragan Nikoli?, është duke vuajtur dënimin e tij në Zabela, Požarevac.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat