Pamje të rralla nga dëbimi i shqiptarëve nga Kosova në pranverën e vitit 1999

Lajme

Pamje të rralla nga dëbimi i shqiptarëve nga Kosova në pranverën e vitit 1999

Më: 11 qershor 2021 Në ora: 01:01
Pamje nga lufta

Me rastin e 22 vjetorit të përfundimit të luftës 1998-1999, Fondacioni Kosova Exodus99 ka prodhuar një video 2 minutash në të cilën ilustrohet përmes fotografive të Asllan Krasniqit, dëbimi i afro 1 milion shqiptarëve nga Kosova në pranverën e vitit 1999.

Përmes 39 fotografive ilustrohet dëbimi, arritja e të dëbuarve në Maqedoni e Shqipëri, qëndrimi i tyre në kampet e refugjatëve në këto dy shtete.

Poshtu edhe kthimi i tyre në vendlindje pas përfundimit të luftës ( 12 qershor 1999), kur edhe u mposhtë ushtria e Serbisë dhe ajo u largua nga Kosova përfundimisht.

Pamjet:

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat