NYT: Ndërkombëtarët kërcënojnë Kosovën pas tentimeve për shfuqizim të Speciales - Bota Sot
NYT: Ndërkombëtarët kërcënojnë Kosovën pas tentimeve për shfuqizim të Speciales

Lajme

NYT: Ndërkombëtarët kërcënojnë Kosovën pas tentimeve për shfuqizim të Speciales

Më: 13 janar 2018 Në ora: 14:36
UÇK

Përpjekjet e Kosovës për të pezulluar një gjykatë për krimet e luftës të ngritura për të ndjekur penalisht mizoritë e kryera nga shqiptarët etnikë gjatë luftës së tyre të pavarësisë po kërcënojnë marrëdhëniet me aleatët perëndimorë që mbështesin ndarjen e Kosovës dhe nga zyrtarët e Serbisë, kanë paralajmëruar BE dhe Amerika.

Gjykata, e vendosur në Holandë, u krijua në vitin 2015 nga Parlamenti i Kosovës në nxitjen e aleatëve perëndimorë të vendit.

Me një ekip të gjyqtarëve dhe prokurorëve ndërkombëtarë dhe që veprojnë nën juridiksionin e Kosovës, pritet të dëgjojë raste të krimeve të luftës kundër ish-anëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, luftëtarët që luftuan në luftën e viteve 1998-99 për shkëputjen e Kosovës nga Serbia.

Ish anëtarët e UÇK’së kanë marrë pozicione rëndësishme pushtetare në Kosovë, një vend me shumicë etnike shqiptare me 1.8 milion njerëz dhe tani përbëjnë kryesisht elitën e saj ekonomike dhe politike, përfshirë presidentin dhe kryeministrin aktual.

Në dhjetor, një grup ligjvënësish, kryesisht veteran të UÇK’së, u përpoqën të nxitonin përmes një votimi në parlament që do të pezullonte ligjin e Kosovës që rregullon gjykatën, raporton “The New York Times”, transmeton Periskopi.

Votimi kurrë nuk u zhvillua, por sponsorët e saj pohuan se kishin mbështetjen e Presidentit Hashim Thaçi, i cili më parë ishte akuzuar për udhëheqjen e një rrjeti të krimit të organizuar.

Mediat lokale të lajmeve kanë raportuar se aktakuzat janë të forta dhe se disa figura kryesore politike mund të përballen me arrestimin.

Kur ligjvënësit kthehen të hënën pas një ndërprerje dimërore dhe Parlamenti do të rillifojë punën, Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe aleatët e tjerë perëndimorë do të shikojnë.

Gjykata është parë nga fuqitë botërore si parakusht jetik për pajtimin rajonal pas luftërave të përgjakshme të Ballkanit të viteve 1990.

Por lëvizjet për të ndalur gjykatën para se të ketë filluar dëgjimet, kanë zemëruar mbështetësit perëndimorë të Kosovës. Ata paralajmëruan krerët e vendit kundër sabotimit të sundimit të ligjit, dhe kritikat më të ashpra kanë ardhur nga aleatët e vendit, të cilët gati 19 vjet më parë kanë udhëhequr një fushatë bombarduese të NATO’s për të rrëmbyer Kosovën nga shtypja e dhunshme, e përkrahur nga Sllobodan Millosheviç, ish-presidenti i Serbisë.

Shtetet e Bashkuara thanë në një deklaratë të 4 janarit të nënshkruar nga Gjermania, Britania, Italia dhe Franca se çdo veprim për të ndaluar punën e gjykatës rrezikon “gjithçka që Kosova ka arritur”.

“Ne e dënojmë një lëvizje të tillë dhe kushdo që e mbështet atë do të refuzojë partneritetin e Kosovës me vendet tona,” shtoi deklarata duke paralajmëruar për “pasoja të rënda negative” – ??përfshirë integrimin e Kosovës në Bashkimin Evropian dhe NATO.

Bashkimi Evropian i dha fondet gjykatës për pesë vjet kur u krijua.

Kohët e fundit, përfaqësuesi special i bllokut në Kosovë, Nataliya Apostolova, deklaroi në Tëitter se çdo shfuqizim i ligjit që krijon gjykatën do të ishte “një veprim i rrezikshëm që dëmton sundimin e ligjit dhe kredibilitetin e Kosovës si partner i Bashkimit Evropian.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera