Rashiq: Serbët e Kosovës kanë presion me largim nga puna nëse nuk marrin pjesë në takim me Vuçiqin - Bota Sot
Rashiq: Serbët e Kosovës kanë presion me largim nga puna nëse nuk marrin pjesë në takim me Vuçiqin

Lajme

Rashiq: Serbët e Kosovës kanë presion me largim nga puna nëse nuk marrin pjesë në takim me Vuçiqin

Më: 31 gusht 2018 Në ora: 17:58
Nenad Rashiq

Ish-ministri i Qeverisë së Kosovës, njëherësh kryetari i Partisë Progresive Demokratike, Nenad Rashiq, ka folur edhe për vizitën e e paralajmëruar të Presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq më 9 shtator.

Sipas tij, përfaqësues të qeverisë serbe kanë nisur të bëjnë presion të madh ndaj serbëve të Kosovës dhe atyre që punojnë në institucione që të marrin pjesë në takim.

Rashiq ka treguar se institucionet e Serbisë po i kushtëzojnë serbët e Kosovës me humbjen e vendit të punës në rast të mos pjesëmarrjes në takimin e 9 shtatorit.

Por, duke i parë zhvillimet e fundit politike në Kosovë, ai beson që kjo vizitë do të anulohet.

“Shpresoj që kjo vizitë do të anulohet, sepse kjo që po ndodh dje edhe sot shkon drejt asaj që nuk do të ketë shkëmbim apo këmbim territoreve. Ka nisur një fushatë ekstreme, përfaqësues të Qeverisë Serbe kanë nisur të bëjnë presion të madh ndaj serbëve të Kosovës dhe atyre që punojnë në institucione që të marrin pjesë në takimin e 9 shtatorit, kjo është tragjike është bizare ku jeni i detyruar që të shkoni në takim”, ka thënë Rashiq.

Ai ka treguar se takimi do të mbahet në Zubin Potok me një organizim masiv.

“Kanë informuar se kanë me qenë rigoroz kush nuk merr pjesë në takim do të largohet nga puna, kjo është formë bizare e presionit ndaj njerëzve”, tha Rashiq.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...