Vuçiq: Na lejoni të bëjmë marrëveshje me shqiptarët - Bota Sot
Vuçiq: Na lejoni të bëjmë marrëveshje me shqiptarët

Lajme

Vuçiq: Na lejoni të bëjmë marrëveshje me shqiptarët

Më: 2 shtator 2018 Në ora: 17:58
Vuçiq

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq theksoi sot se do të ishte mirë të lejoheshin serbët dhe shqiptarët të rregullonin marrëdhëniet e tyre, pasi ka nevojë për paqe dhe stabilitet, dhe jo për të kënaqur interesat e fuqive të mëdha.

Ai këto komente i bëri gjatë një vizite që i bëri së bashku me kryeministrin maqedonas Zoran Zaev, në kalimin kufitar Preshevë-Tabanovc.

“Këtu jetojmë dhe ne duhet të pajtohemi për mënyrën se si duam të jetojmë në të ardhmen dhe jo për të përmbushur dëshirat e dikujt tjetër”,  tha ai, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve lidhur me propozimin për korrigjimin e kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Sipas tij, fakti që Kroacia, Maqedonia dhe Mali i Zi e konsiderojnë Kosovën si gjithëpërfshirëse dhe të pavarur, nuk është asgjë e re.

“Do të donim vetëm të kemi të drejtën për të mbrojtur interesat tona dhe jo për të rrezikuar stabilitetin e dikujt”, tha presidenti i Serbisë.

Ai shprehu shpresën se ‘do t’iu lejohet të përpiqen të zgjidhin vetë problemin me shqiptarët’.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...